Intel
Intel Laminar RS1 Cooling Fan/Heatsink - 1 Pack (bxtsrs1)
- SKU:
- 20133574
- MPN:
- bxtsrs1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This Intel® Laminar RS1 Cooler comes in the box with Pentium G7400 and Celeron G6900 processors. These are not sold separately to end-users.
Highlights of this cooler
- Standard size
- Intel Validated Compatibility
- Three-year Limited Warranty
Features
Application/Usage:
Processor
Processor
Compatibility:
Intel Pentium G7400 and Celeron G6900 Processors
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz |
| Maximum Fan Diameter | 3.94" |
| Heatsink Material | Aluminum |
| Product Color |
|
| Height | 1.9" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 3.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 4-Pin PWM |
| Fan Information | |
| Fan Speed (Min) | 600 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Noise Levels | 29 dB |
| Fan Speed (Max) | 3150 rpm |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | This Intel® Laminar RS1 Cooler comes in the box with Pentium G7400 and Celeron G6900 processors. These are not sold separately to end-users. Highlights of this cooler Standard size Intel Validated Compatibility Three-year Limited Warranty |
| Product Type | Cooling Fan/Heatsink |
| Product Name | Laminar RS1 Cooling Fan/Heatsink |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BXTSRS1 |
| Product Line | Laminar |
| Packaged Quantity | 1 |
| Heatsink Information | |
| Compatible Intel Socket | LGA-1700 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Laminar RS1 Cooling Fan/Heatsink - 1 Pack (bxtsrs1)