Intel
Intel NUC 11 Essential NUC11ATKC2 Desktop Computer - Intel Celeron N4505 Dual-core [2 Core] 2 GHz - 4 GB RAM DDR4 SDRAM - 64 GB Flash Memory Capacity - Mini PC (bnuc11atkc20rau)
- SKU:
- 19726351
- MPN:
- bnuc11atkc20rau
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel NUC 11 Mini PC CELERON, 4GB MEM, 64GB EMMC, Win 11 Home, US Cord- UPC: 735858522885
- Weight: 2.300 lbs
- Brand: ?Intel
- Item model number: ?BNUC11ATKC20RAU
- Package Dimensions: ?7 x 7 x 4 inches
INTEL NUC 11 MINI PC CELERON, 4GB MEM, 64GB EMMC, WIN 11 HOME, US CORD
Package Contents:
- NUC 11 Essential Mini PC - NUC11ATKC2
- US Power Cord
Features
Package Contents:
- NUC 11 Essential Mini PC - NUC11ATKC2
- US Power Cord
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4505 |
| Maximum Turbo Speed | 2.90 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 4GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Mini PCs Intel® NUC Mini PCs with Windows 11 are fully complete and ready to work out of the box. Optimized and tuned by Intel, you have peace of mind with a 3-year limited warranty and world-class Intel customer support. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | NUC 11 Essential Mini PC - NUC11ATKC2 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BNUC11ATKC20RAU |
| Product Model | NUC11ATKC2 |
| Product Line | NUC 11 Essential |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC 11 Essential NUC11ATKC2 Desktop Computer - Intel Celeron N4505 Dual-core [2 Core] 2 GHz - 4 GB RAM DDR4 SDRAM - 64 GB Flash Memory Capacity - Mini PC (bnuc11atkc20rau)