Intel
Intel NUC 11 Pro NUC11TNKi5 Barebone System - Socket BGA-1449 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] (bnuc11tnki50001)
- SKU:
- 18842810
- MPN:
- bnuc11tnki50001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel NUC Kit BNUC11TNKi50001 Core i5-1135G7 M.2 with US cord RetailEssentialsProduct Collection
Intel NUC Kit with 11th Generation Intel Core Processors
Code Name
Products formerly Tiger Canyon
Supported Operating Systems
Windows 10, 64-bit, Windows 10 IoT Enterprise, Red Hat Linux, Ubuntu 20.04 LTS
Board Number
NUC11TNBi5
Board Form Factor
UCFF (4" x 4")
Socket
Soldered-down BGA
Internal Drive Form Factor
M.2 SSD
Number of Internal Drives Supported
2
Lithography
10 nm SuperFin
TDP
28 W
DC Input Voltage Supported
12-24 VDC
Processor Included
Intel Core i5-1135G7 Processor (8M Cache, up to 4.20 GHz)
Number of Cores
4
Number of Threads
8
Max Turbo Frequency
4.20 GHzSupplemental Information
Embedded Options Available
NoMemory and Storage
Max Memory Size (dependent on memory type)
64 GB
Memory Types
DDR4-3200 1.2V SO-DIMMs
Max Number of Memory Channels
2
Max Number of DIMMs
2
ECC Memory Supported
NoProcessor Graphics
Integrated Graphics
Yes
Graphics Output
Dual HDMI 2.0b w/HDMI CEC, Dual DP 1.4a via Type C
Number of Displays Supported
4Expansion Options
PCI Express Revision
Gen 4 (m.2 22x80 slot) Gen 3 (otherwise)
PCI Express Configurations
PCIe x4 Gen 4: M.2 22x80 (key M)
PCIe x1 Gen 3: M.2 22x42 (key B)
PCIe x1: M.2 22x30 (key E)
M.2 Card Slot (wireless)
22x30 (E)
M.2 Card Slot (storage)
22x80 NVMe (M) 22x42 SATA (B)I/O Specifications
Number of USB Ports
4
USB Configuration
Front: 2x USB 3.2
Rear: 2x USB 4 (type C), 1x USB 3.2, 1x USB 2.0
Internal: 1x USB 3.2 on m.2 22x42 (pins), 2x USB 2.0 (headers)
Serial Port via Internal Header
Yes
Integrated LAN
Intel Ethernet Controller i225-LM
Integrated Wireless
Intel Wi-Fi 6 AX201
Integrated Bluetooth
Yes
Additional Headers
Front_panel (PWR, RST, 5V, 5Vsby, 3.3Vsby) Internal 2x2 power connector
Number of Thunderbolt Ports
1x Thunderbolt 4, 1x Thunderbolt 3Advanced Technologies
Intel Optane Memory Supported
No
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Yes
Intel ME Firmware Version
15
Intel Virtualization Technology (VT-x)
Yes
Intel Platform Trust Technology (Intel PTT)
YesSecurity and Reliability
Intel AES New Instructions
YesItem Dimension (L"xW"xH")
31 x 11 x 5
Weight
13 lbs
Warranty Information
3-year limited
Features
Package Contents:
- NUC 11 Pro Kit NUC11TNKi5
- US Cord
Specs
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Socket | Socket BGA-1449 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 4.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| USB Type-C Detail | 2x USB 4 (type C) |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Ports | 3 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Kits The Intel® NUC kit features a customizable board and chassis that are ready to accept a wide variety of memory, storage, and operating systems. For businesses, students, educators, and DIYers. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | NUC 11 Pro Kit NUC11TNKi5 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BNUC11TNKI50001 |
| Product Model | NUC11TNKi5 |
| Product Line | NUC 11 Pro |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC 11 Pro NUC11TNKi5 Barebone System - Socket BGA-1449 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] (bnuc11tnki50001)