Intel
Intel NUC 12 Compute Element ELM12HBi7 Desktop Computer - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] - 32 GB RAM LPDDR5 (belm12hbi732w)
- SKU:
- 20060233
- MPN:
- belm12hbi732w
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® NUC Compute Elements
It's modular computing made easy. Intel® NUC Elements give you an entirely new way to design and build integrated solutions and Mini PCs. Intel® NUC Compute Elements, along with Intel NUC Board and Chassis Elements, deliver the flexibility of modular computing-so you can create the exact systems your customers want.
Whether you're building a custom system and only need compute, or a semi-custom or complete Mini PC solution, start with the Intel NUC Compute Element.
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Compute Elements It's modular computing made easy. Intel® NUC Elements give you an entirely new way to design and build integrated solutions and Mini PCs. Intel® NUC Compute Elements, along with Intel NUC Board and Chassis Elements, deliver the flexibility of modular computing-so you can create the exact systems your customers want. Whether you're building a custom system and only need compute, or a semi-custom or complete Mini PC solution, start with the Intel NUC Compute Element. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | NUC 12 Compute Element ELM12HBi7 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BELM12HBI732W |
| Product Model | ELM12HBi7 |
| Product Line | NUC 12 Compute Element |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i219 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC 12 Compute Element ELM12HBi7 Desktop Computer - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] - 32 GB RAM LPDDR5 (belm12hbi732w)