Intel
Intel NUC 12 Enthusiast NUC12SNKi72 Barebone System - Mini PC - Socket BGA-1744 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Tetradeca-core [14 Core] (rnuc12snki72000)
- SKU:
- 19264233
- MPN:
- rnuc12snki72000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/27/2023 12:27:22 PM PST
- Stock Update:
- 02/27/2023 12:27:22 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Create the Future. Intel® NUC 12 EnthusiastCreate and game with a mini PC featuring a 12th Gen Intel® Core™ i7 processor and Intel® Arc™ discrete graphics.
Massive performance, small size
Intel® NUC 12 Enthusiast Kits deliver performance with a 12th Gen Intel® Core™ processor paired with Intel® Arc™ discrete graphics.
Built for the next generation of creativity
Creators and gamers can unleash their imagination with immersive graphics, lightning-fast connectivity, and stream-ready performance-all in a slim PC that fits discreetly into any room.
Multi-core performance
12th Gen Intel Core processors feature new performance hybrid architecture, a combination of powerful Performance-cores (P-cores) for demanding tasks and smaller Efficient-cores (E-cores) for background tasks. Intel® Thread Director assigns workloads to the right cores to optimize performance, like editing videos in the foreground with P-cores while E-cores efficiently import photos in the background.
Elevate your creativity
Unleash your imagination with Intel® Arc discrete graphics-the first graphics card supporting all current leading media formats, augmented by AI and accelerated by Intel® Deep Link technology.
AV1 codec-the future of video
Intel Arc GPUs are the world's first to offer hardware-accelerated encoding for AV1, the next-gen video codec. That's a game changer for creators who want to be ready for the next wave of rich media.
Accelerate workloads with Intel® Deep Link Technology
Intel® Deep Link technology accelerates compute-intensive tasks. With Hyper Encode, multiple media engines found on the 12th Gen Intel® Core™ processor and Intel® Arc™ graphics work in conjunction for fast media exports.
Upscale graphics with AI-enhanced XeSS
Intel® Xe Super Sampling technology (XeSS) uses Artificial Intelligence (AI) to upscale lower-resolution images like 1080p to look like 4K. The result? Immersive experiences with high-resolution, high-fidelity visuals at high refresh rates-without bogging down PC performance.
More thrills, mini size
Tuck these mini PCs wherever you want-under a monitor at the studio, in a cabinet, or in your hand on the way to a LAN party. Nobody will notice that the system is there, but they will notice what it can do-all the power of a tower at a fraction of the size.
Fast, fun, fully loaded
Made to create
Creators can download, edit, and upload stream highlights in an instant with lightning-fast Intel® Killer™ Wi-Fi 6E AX1690i and two Thunderbolt™ 4 ports.
Media multitasking
Stream, edit, record, browse, and play at breakneck speeds, powered by the innovative performance hybrid architecture of 12th Gen Intel Core processors.
Features
Specs
| Controllers | |
| Controller Type |
|
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Socket | Socket BGA-1744 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Controller Model | Arc A770M Graphics |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Kits The Intel® NUC kit features a customizable board and chassis that are ready to accept a wide variety of memory, storage, and operating systems. For businesses, students, educators, gamers and DIYers. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | NUC 12 Enthusiast Kit - NUC12SNKi72 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | RNUC12SNKI72000# |
| Product Model | NUC12SNKi72 |
| Product Line | NUC 12 Enthusiast |
| Packaged Quantity | 1 |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| USB Type-C Detail | 2x USB 3.0 Type-C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Windows 11 x64 |
Warranty Information