Intel
Intel NUC 12 Extreme NUC12DCMi9 Barebone System - Socket LGA-1700 - 1 x Processor Support - Intel Core i9 12th Gen i9-12900 Hexadeca-core [16 Core] (rnuc12dcmi90001)
- SKU:
- 19159314
- MPN:
- rnuc12dcmi90001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2024 05:01:53 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2024 05:01:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® NUC Kits
The Intel® NUC kit features a customizable board and chassis that are ready to accept a wide variety of memory, storage, and operating systems. For businesses, students, educators, and DIYers.
Package Contents:
- NUC 12 Extreme Kit - NUC12DCMI9
- US Power Cord
Features
Package Contents:
- NUC 12 Extreme Kit - NUC12DCMI9
- US Power Cord
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i9-12900 |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Processor Type | Core i9 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z690 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Kits The Intel® NUC kit features a customizable board and chassis that are ready to accept a wide variety of memory, storage, and operating systems. For businesses, students, educators, and DIYers. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | NUC 12 Extreme Kit - NUC12DCMI9 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | RNUC12DCMI90001 |
| Product Model | NUC12DCMi9 |
| Product Line | NUC 12 Extreme |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces | Serial ATA III |
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Rear) | 6 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC 12 Extreme NUC12DCMi9 Barebone System - Socket LGA-1700 - 1 x Processor Support - Intel Core i9 12th Gen i9-12900 Hexadeca-core [16 Core] (rnuc12dcmi90001)