Intel
Intel NUC 13 Pro NUC13ANHi7 Barebone System - Socket BGA-1744 - 1 x Processor Support - Intel Core i7 13th Gen i7-1360P Dodeca-core [12 Core] (rnuc13anhi70001)
- SKU:
- 20105695
- MPN:
- rnuc13anhi70001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® NUC Kits
The Intel® NUC kit features a customizable board and chassis that are ready to accept a wide variety of memory, storage, and operating systems. For businesses, students, educators, gamers and DIYers.
Package Contents:
- NUC 13 Pro Kit NUC13ANHi7
- Power Adapter
- US Power Cord
Features
Package Contents:
- NUC 13 Pro Kit NUC13ANHi7
- Power Adapter
- US Power Cord
Specs
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA |
| Power Description | |
| Plug/Connector Type | C5 |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Socket | Socket BGA-1744 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1360P |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.1" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 4.6" |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Kits The Intel® NUC kit features a customizable board and chassis that are ready to accept a wide variety of memory, storage, and operating systems. For businesses, students, educators, gamers and DIYers. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | NUC 13 Pro Kit NUC13ANHi7 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | RNUC13ANHI70001 |
| Product Model | NUC13ANHi7 |
| Product Line | NUC 13 Pro |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types |
|
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC 13 Pro NUC13ANHi7 Barebone System - Socket BGA-1744 - 1 x Processor Support - Intel Core i7 13th Gen i7-1360P Dodeca-core [12 Core] (rnuc13anhi70001)