Intel
Intel NUC 13 Pro NUC13ANKi30WC Desktop Computer - Intel Core i3 13th Gen i3-1315U Hexa-core [6 Core] - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 SSD - Mini PC (rnuc13anki30wc1)
- SKU:
- 20145426
- MPN:
- rnuc13anki30wc1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® NUC Mini PCs
Intel® NUC Mini PCs with Windows 11 are fully complete and ready to work out of the box. Optimized and tuned by Intel, you have peace of mind with a 3-year limited warranty and world-class Intel customer support.
Package Contents:
- NUC 13 Pro Mini PC NUC13ANKi30WC
- Power Adapter
- US Power Cord
Features
Package Contents:
- NUC 13 Pro Mini PC NUC13ANKi30WC
- Power Adapter
- US Power Cord
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i3-1315U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 4.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 4GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Mini PCs Intel® NUC Mini PCs with Windows 11 are fully complete and ready to work out of the box. Optimized and tuned by Intel, you have peace of mind with a 3-year limited warranty and world-class Intel customer support. More from the Manufacturer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | NUC 13 Pro Mini PC NUC13ANKi30WC |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | RNUC13ANKI30WC1 |
| Product Model | NUC13ANKi30WC |
| Product Line | NUC 13 Pro |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i226-V |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC 13 Pro NUC13ANKi30WC Desktop Computer - Intel Core i3 13th Gen i3-1315U Hexa-core [6 Core] - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 SSD - Mini PC (rnuc13anki30wc1)