Intel
Intel NUC M15 LAPBC510 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Shadow Gray (bbc510eauxbc1)
- SKU:
- 18469930
- MPN:
- bbc510eauxbc1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
NUC WB EVO I5 16GB 512GB XE W10H Gry- UPC: 735858487689
- Weight: 6.300 lbs
- Processor: ?core_i5
- Brand: ?Intel
- Item model number: ?BBC510EAUXBC1
- Item Weight: ?6.3 pounds
- Flash Memory Size: ?512 GB
NUC WB EVO I5 16GB 512GB XE W10H GRY
Package Contents:
- NUC M15 LAPBC510 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
- NUC M15 LAPBC510 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.64 lb |
| Product Color | Shadow Gray |
| Height | 0.59" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC M15 Laptop Kit Intel® NUC M15 Laptop Kits feature a premium-quality design and Intel's latest processors and technology. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | NUC M15 LAPBC510 Notebook |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BBC510EAUXBC1 |
| Product Model | LAPBC510 |
| Product Line | NUC M15 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| GPS | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC M15 LAPBC510 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Shadow Gray (bbc510eauxbc1)