Intel
Intel NUC7I7DNBE Desktop Motherboard - Intel Core i7 i7-8650U Quad-core [4 Core] 1.90 GHz - Bulk Pack (blknuc7i7dnbe)
- SKU:
- 18372148
- MPN:
- blknuc7i7dnbe
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Four-by-four inch Intel® NUC boards come with a soldered-on processor. Boards can be purchased independently of the kit, providing a mini PC that's fully customizable, scalable, and configurable for a wide variety of solutions.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Yes
Compatibility:
mini PC
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ultra Compact |
| Width | 4" |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Speed Supported | 2400 MHz |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Four-by-four inch Intel® NUC boards come with a soldered-on processor. Boards can be purchased independently of the kit, providing a mini PC that's fully customizable, scalable, and configurable for a wide variety of solutions. |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Product Name | NUC Board NUC7i7DNBE |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BLKNUC7I7DNBE |
| Product Model | NUC7I7DNBE |
| Processor & Chipset | |
| Total Processor Supported | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 3 |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 1 |
| Integrated Processor | |
| Integrated Processor Type | Core i7 |
| Integrated Processor Speed | 1.90 GHz |
| Integrated Processor Manufacturer | Intel |
| Integrated Processor Model | i7-8650U |
| Integrated Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC7I7DNBE Desktop Motherboard - Intel Core i7 i7-8650U Quad-core [4 Core] 1.90 GHz - Bulk Pack (blknuc7i7dnbe)