Intel
Intel Optane DC P4801X 100 GB Solid State Drive - M.2 22110 - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (ssdpel1c100ga01)
- SKU:
- 18363127
- MPN:
- ssdpel1c100ga01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: SSDPEL1C100GA01
- Essentials:
- Product Collection: Intel Optane DC SSD Series
- Code Name: Products formerly Cold Stream
- Capacity: 100GB
- Performance Specifications:
- ?Sequential Bandwidth - 100% Read (up to): 2200 MB/s
- Sequential Bandwidth - 100% Write (up to): 1000 MB/s
- Random Read (100% Span): 550000 IOPS
- Random Write (100% Span): 250000 IOPS
- Latency - Read: 10 s
- Latency - Write: 12 s
- Power - Active: 7 W
- Power - Idle: 3 W
- Reliability:
- ?Vibration - Operating: 2.17 GRMS
- Vibration - Non-Operating: 3.13 GRMS
- Shock (Operating and Non-Operating): 1000 G/0.5 msec
- Operating Temperature Range: 0C to 70C
- Operating Temperature (Maximum): 70 C
- Operating Temperature (Minimum): 0 C
- Endurance Rating (Lifetime Writes): 10.9 PBW
- Mean Time Between Failures (MTBF): 2 million hours
- Uncorrectable Bit Error Rate (UBER): 1 sector per 10^17 bits read
- Package Specifications:
- Form Factor: M.2 22 x 110mm
- Interface: PCIe 3.0 x4, NVMe
- Advanced Technologies:
- Enhanced Power Loss Data Protection: Yes
- Hardware Encryption: AES 256 bit
- High Endurance Technology (HET): Yes
- Temperature Monitoring and Logging: Yes
- End-to-End Data Protection: Yes
- Intel Smart Response Technology: No
- Intel Rapid Start Technology: No
- Intel Remote Secure Erase: No
- Warranty: 5 years
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 7 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 22110 |
| Width | 0.9" |
| Depth | 4.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | Optane SSD DC P4801X Series |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | SSDPEL1C100GA01 |
| Product Series | DC P4801X |
| Product Line | Optane |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2200 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Endurance (TBW) | 11161.60 TB |
| Endurance (DWPD) | 60 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 100 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Optane DC P4801X 100 GB Solid State Drive - M.2 22110 - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (ssdpel1c100ga01)