Intel
Intel Pentium Gold G6400T Dual-core [2 Core] 3.40 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104291907)
- SKU:
- 18354605
- MPN:
- cm8070104291907
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® Pentium® Processors
Discover new computers with amazing value powered by an Intel® Pentium® processor-from sleek laptops, 2 in 1s, and mini PCs, to stylish desktop PCs with great battery life, and performance for common applications so you can chat, shop, or surf in style.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 35 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 610 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® Pentium® Processors Discover new computers with amazing value powered by an Intel® Pentium® processor-from sleek laptops, 2 in 1s, and mini PCs, to stylish desktop PCs with great battery life, and performance for common applications so you can chat, shop, or surf in style. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Pentium Gold Dual-core G6400T 3.40 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8070104291907 |
| Product Model | G6400T |
| Product Line | Pentium Gold |
| Technical Information | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 4 MB |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Pentium Gold G6400T Dual-core [2 Core] 3.40 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104291907)