Intel
Intel Nuc 11 Extreme Kit Nuc11btmi7 Gaming Barebone System - Mini Pc - [ No Cord, Add Sku 60299c Cord ] 11th Gen I7-11700b [8 Core] - Intel Wm590 Chip - 64 Gb Ddr4 Sdram Ddr4-3200 (rnuc11btmi70000)
- SKU:
- 18531303
- MPN:
- rnuc11btmi70000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel NUC 11 Extreme Kit Delivers High-End Gaming Experience
A mini gaming PC provides uncompromised performance in a small footprint.
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type |
|
| RAID Levels | 0, 1 |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Socket | Socket BGA-1787 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700B |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| USB Type-C Detail | USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 8 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel NUC 11 Extreme Kit Delivers High-End Gaming Experience A mini gaming PC provides uncompromised performance in a small footprint. |
| Product Type | Gaming Barebone System |
| Product Name | NUC 11 Extreme Kit - NUC11BTMi7 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | RNUC11BTMI70000 |
| Product Model | NUC11BTMi7 |
| Product Line | NUC 11 Extreme Kit |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Nuc 11 Extreme Kit Nuc11btmi7 Gaming Barebone System - Mini Pc - [ No Cord, Add Sku 60299c Cord ] 11th Gen I7-11700b [8 Core] - Intel Wm590 Chip - 64 Gb Ddr4 Sdram Ddr4-3200 (rnuc11btmi70000)