Intel
Intel NUC 12 Pro NUC12WSKv5 Barebone System - Mini PC - Socket BGA-1744 - Intel Core i5 12th Gen i5-1250P Dodeca-core [12 Core] (rnuc12wskv50000)
- SKU:
- 19953566
- MPN:
- rnuc12wskv50000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/31/2023 06:01:22 AM PST
- Stock Update:
- 08/31/2023 06:01:22 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel NUC 12 Pro NUC12WSKv5 Barebone System - Mini PC - Socket BGA-1744 Core i5 12th Gen i5-1250P Dodeca-core (12 Core)- DDR4 SDRAM compatible slot - Install memory that synchronizes electrical and clock signals for an efficient data throughput
- Featuring 7 USB ports to connect USB-compatible devices
- Processor: ?4.4 GHz core_i5
- Hard Drive: ?500 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Number of USB 2.0 Ports: ?2
- Brand: ?Intel
- Series: ?NUC 12 Pro
- Item model number: ?NUC12WSKv5
- Operating System: ?Red Hat Linux, Windows 11 Pro, Ubuntu 20.04 LTS, Windows 10 Pro, Windows 10 Home, Windows 11 Home, Windows 10
- Item Weight: ?2.49 pounds
- Product Dimensions: ?6.73 x 5.35 x 4.02 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?6.73 x 5.35 x 4.02 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?Solid State
Small Size. Big Business Performance.
Boost business performance with 12th Gen Intel Core processors and the latest features to support productivity, collaboration, and edge compute.
Small Outside. Powerful Inside.
Intel NUC 12 Pro Mini PCs and Kits raise the bar for performance and connectivity in a 4x4 device for the edge, business, or home. 12th Gen Intel Core processors deliver revved-up performance with up to 64 GB dual-channel memory and ample SSD capacity-plus lightning-fast wired and wireless connectivity.
Intel NUC Pro Form Factors
Available as mini PCs or customizable kits, every device is qualified for 24x7 operation and comes with three-year availability and a three-year warrant.
Intel NUC 12 Pro Mini PCs
Small PCs and compact workstations, loaded with Windows and ready to use right out of the box. Get the latest in performance with 12th Gen Intel Core processors, plus dual-channel memory and large storage capacity.
Intel NUC 12 Pro Kits
Kits include a range of 12th Gen Intel Core processors, chassis, and board. They are easy to customize with the right operating system, memory, and storage to meet different customer needs.
Intel NUC 12 Pro Boards
Choose from Intel NUC board, compute, and chassis elements to create unique integrated or embedded compute solutions.Surprising Size. Supercharged Performance.
Level up your business with the latest technologies.
Mighty PerformanceWith 12th Gen Intel Core processors, Intel NUC 12 Pro Mini PCs, Kits, and Boards deliver the latest in powerful performance for edge computing, collaboration, home offices, and more.
Intel vPro Platform
Created for IT professionals, Intel vPro Enterprise sets the standard for business: multilayer hardware-based security, efficient remote manageability, business-class performance, and PC fleet stability. Powerful, proven performance for today and tomorrow.
Device Management Is Built in
Stay on top of all of your devices. Oversite tools like Application Monitor, Player Failover and Advanced Features make Intel NUC devices easy for admins.
All Day, Every Day
Intel NUC devices are engineered, built, and backed by Intel for 24/7 commercial use1, perfect for your "always on" needs like digital signage, security systems and more.Powerful Tools for Digital Signage
Intel NUC Pro Software Suite(NPSS) ensures that digital signage applications stay running and enables player redundancy, agnostic of CMS package.
The Power of Small
With a 4" x 4" footprint, pint-sized Intel NUC 12 Pro Mini PCs and Kits are available in two chassis, including tall kits with a 2.5" drive bay and an internal expansion bay.
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Socket | Socket BGA-1744 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1250P |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 4.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Ports | 3 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Small Size. Big Business Performance. Boost business performance with 12th Gen Intel® Core™ processors and the latest features to support productivity, collaboration, and edge compute. Small Outside. Powerful Inside. Intel® NUC 12 Pro Mini PCs and Kits raise the bar for performance and connectivity in a 4x4 device for the edge, business, or home. 12th Gen Intel® Core™ processors deliver revved-up performance with up to 64 GB dual-channel memory and ample SSD capacity-plus lightning-fast wired and wireless connectivity. Intel® NUC Pro Form Factors Available as mini PCs or customizable kits, every device is qualified for 24x7 operation and comes with three-year availability and a three-year warrant. Intel® NUC 12 Pro Mini PCs Small PCs and compact workstations, loaded with Windows and ready to use right out of the box. Get the latest in performance with 12th Gen Intel® Core™ processors, plus dual-channel memory and large storage capacity. Intel® NUC 12 Pro Kits Kits include a range of 12th Gen Intel® Core™ processors, chassis, and board. They are easy to customize with the right operating system, memory, and storage to meet different customer needs. Intel® NUC 12 Pro Boards Choose from Intel® NUC board, compute, and chassis elements to create unique integrated or embedded compute solutions. Surprising Size. Supercharged Performance. Level up your business with the latest technologies. Mighty Performance With 12th Gen Intel® Core™ processors, Intel® NUC 12 Pro Mini PCs, Kits, and Boards deliver the latest in powerful performance for edge computing, collaboration, home offices, and more. Intel vPro® Platform Created for IT professionals, Intel vPro® Enterprise sets the standard for business: multilayer hardware-based security, efficient remote manageability, business-class performance, and PC fleet stability. Powerful, proven performance for today and tomorrow. Device Management Is Built in Stay on top of all of your devices. Oversite tools like Application Monitor, Player Failover and Advanced Features make Intel NUC devices easy for admins. All Day, Every Day Intel® NUC devices are engineered, built, and backed by Intel for 24/7 commercial use1, perfect for your "always on" needs like digital signage, security systems and more. Powerful Tools for Digital Signage Intel® NUC Pro Software Suite(NPSS) ensures that digital signage applications stay running and enables player redundancy, agnostic of CMS package. The Power of Small With a 4" x 4" footprint, pint-sized Intel® NUC 12 Pro Mini PCs and Kits are available in two chassis, including tall kits with a 2.5" drive bay and an internal expansion bay. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | NUC 12 Pro Kit NUC12WSKv5 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | RNUC12WSKV50000 |
| Product Model | NUC12WSKv5 |
| Product Line | NUC 12 Pro |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information