Intel
Intel NUC 13 Pro NUC13ANKi50WC Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-1340P Dodeca-core [12 Core] - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 SSD - Mini PC (rnuc13anki50wc1)
- SKU:
- 20148821
- MPN:
- rnuc13anki50wc1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel NUC 13 Pro NUC13ANKi50WC Desktop Computer Core i5 13th Gen i5-1340P Dodeca-core (12 Core) - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 SSD - Mini PC- With more hardware, desktop computer offers fast and more reliably efficient performance
- Windows 11 Pro OS with all the creative and productive tools you need
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card for watching HD videos, editing pictures, and complex office applications
- 8 GB DDR4 SDRAM memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN to offer maximum productivity
- Mini PC form factor is lightweight, thus is easier to work with and can be conveniently carried and transported anywhere to ensure maximum dependability
- Bluetooth has easy automation and is easily upgradeable
- HDMI interface allows you to connect to a variety of HD devices including gaming consoles, Blu-ray players, laptop PCs, digital cameras and many others for the ultimate true high-definition display
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Processor: ?4.6 GHz core_i5
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Number of USB 2.0 Ports: ?3
- Brand: ?Intel
- Series: ?NUC 13 Pro
- Item model number: ?NUC13ANKi50WC
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?7.43 pounds
- Product Dimensions: ?4.6 x 4.4 x 1.5 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?4.6 x 4.4 x 1.5 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?Solid State
Intel NUC Mini PCs Intel NUC Mini PCs with Windows 11 are fully complete and ready to work out of the box. Optimized and tuned by Intel, you have peace of mind with a 3-year limited warranty and world-class Intel customer support.
Package Contents:
- NUC 13 Pro Mini PC NUC13ANKi50WC
- Power Adapter
- US Power Cord
Features
Package Contents:
- NUC 13 Pro Mini PC NUC13ANKi50WC
- Power Adapter
- US Power Cord
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1340P |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 4.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 4GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Mini PCs Intel® NUC Mini PCs with Windows 11 are fully complete and ready to work out of the box. Optimized and tuned by Intel, you have peace of mind with a 3-year limited warranty and world-class Intel customer support. More from the Manufacturer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | NUC 13 Pro Mini PC NUC13ANKi50WC |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | RNUC13ANKI50WC1 |
| Product Model | NUC13ANKi50WC |
| Product Line | NUC 13 Pro |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i226-V |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel NUC 13 Pro NUC13ANKi50WC Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-1340P Dodeca-core [12 Core] - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 SSD - Mini PC (rnuc13anki50wc1)