Intel
Intel NUC 13 Extreme NUC13RNGi9 Barebone System - Mini PC - Socket LGA-1700 - Intel Core i9 13th Gen i9-13900K Tetracosa-core [24 Core] (rnuc13rngi90001)
- SKU:
- 19854989
- MPN:
- rnuc13rngi90001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/03/2024 05:28:19 PM PST
- Stock Update:
- 06/03/2024 05:28:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® NUC 13 Extreme, formerly codenamed Raptor CanyonDesigned to deliver amazing gaming performance with an unlocked 13th Gen Intel® Core™ processor, an all-new thermal design, and support for triple-slot 12" graphics cards.
Innovation in PC gaming
Hyperbole, meet reality. The Intel® NUC 13 Extreme Kit makes massive gaming performance possible in a small form factor, with off-the-charts performance and never-before-seen features-all with a newly engineered thermal design.
Next-level processor performance
To create the most powerful Intel® NUC ever, the Intel NUC 13 Extreme features the modular Intel® NUC 13 Compute Element with unlocked 13th Gen Intel® Core™ i9, i7, or i5 processors. Intel's innovative hybrid core architecture and 125W processors-nearly twice the Base Power of the previous generation-make it possible to stream, create, and compete at the highest levels.
Support for triple-slot 12" GPUs
There's no need to settle for smaller, dual-slot graphics. Now with support for up to triple-slot 12" graphics cards, the Intel NUC 13 Extreme gives Gamers more flexibility than ever to select the right discrete GPU to meet their performance needs.
Reimagine what your PC can do
Take a closer look at the power, ports, and capabilities of the Intel NUC 13 Extreme Kit to see how this small-footprint powerhouse meets the needs of even the most demanding Gamers.
New thermal design
The Intel NUC 13 Extreme chassis is redesigned to optimize airflow and maintain cooler temperatures during hours of intense gameplay-with lower fan speeds, less noise, and less chance of throttling.
Use cases
The Intel NUC 13 Extreme has the performance and features to tackle a range of demanding workloads.
Game
To support intense gaming at high FPS, the Intel NUC 13 Extreme has 16 PCIe 5.0 lanes and DDR5 support for speeds of 4800+ MHz. That's in addition to the new, quieter thermal design and unlocked 125W 13th Gen Intel Core processors that are built to deliver new levels of performance.
Stream
The Intel NUC 13 Extreme is loaded with features for streamers, including support for 4K60 transcoding and the latest video codecs. With up to eight P-cores, streamers can play the latest titles in the foreground, while using up to 16 E-cores to perform demanding tasks like video transcoding in the background.
Create
13th Gen Intel Core processors make immersive content creation possible with up to three simultaneous 4K60 displays. Connect fast and move files quickly with Intel® Killer™ Wi-Fi 6E-available for the first time on an Intel® NUC Extreme-and two Thunderbolt™ 4 ports.
Features
- NUC 13 Extreme Kit - NUC13RNGi9
- US Power Cord
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type |
|
| RAID Levels | 0, 1 |
| Processor | |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i9-13900K |
| Maximum Turbo Speed | 5.80 GHz |
| Processor Type | Core i9 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z690 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® NUC Kits The Intel® NUC kit features a customizable board and chassis that are ready to accept a wide variety of memory, storage, and operating systems. For businesses, students, educators, and DIYers. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | NUC 13 Extreme Kit - NUC13RNGi9 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | RNUC13RNGI90001 |
| Product Model | NUC13RNGi9 |
| Product Line | NUC 13 Extreme |
| Packaged Quantity | 1 |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| USB Type-C Detail | One USB Gen2x2 Type-C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 6 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology |
|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Windows 11 x64 |
Warranty Information