Intel
Intel 670p 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (ssdpeknu010tzx1)
- SKU:
- 18284129
- MPN:
- ssdpeknu010tzx1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/04/2026 09:47:54 AM PST
- Stock Update:
- 02/04/2026 09:47:54 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel 670p Series 10TB M2 80mm- Intel 670p Series 10TB M2 80mm
- Brand: Intel
- Item model number: SSDPEKNU010TZX1
- Item Weight: 2.08 ounces
- Package Dimensions: 5.59 x 4.53 x 0.75 inches
- Processor Brand: Intel
- Manufacturer: Intel
Intel 670p Series 10TB M2 80mm
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.1" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 670p Solid State Drive |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | SSDPEKNU010TZX1 |
| Product Series | 670p |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 3500 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2500 MB/s |
| Buffer | 256 MB |
| Random 4KB Read | 220000IOPS |
| Random 4KB Write | 330000IOPS |
| Endurance (TBW) | 370 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel 670p 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (ssdpeknu010tzx1)