Intel
Intel 670p 512 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (ssdpeknu512gzn1)
- SKU:
- 18276075
- MPN:
- ssdpeknu512gzn1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel 670p Series 512GB M.2 80mm- Intel 670p Series 512GB M.2 80mm
- Brand: ?Intel
- Item model number: ?SSDPEKNU512GZN1
- Item Weight: ?1 pounds
- Package Dimensions: ?86.25 x 6.5 x 4.9 inches
- Manufacturer: ?Intel
Intel 670p Series 512GB M.2 80mm
Features
Device Supported:
Thin Client
Desktop PC
Tablet
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Drive Type | Internal |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 670p Solid State Drive |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | SSDPEKNU512GZN1 |
| Product Series | 670p |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 3000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1600 MB/s |
| Random 4KB Read | 110000IOPS |
| Random 4KB Write | 315000IOPS |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Platform Supported | PC |
| Encryption Standard | 256-bit |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel 670p 512 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (ssdpeknu512gzn1)