Intel
Intel DC S3500 80 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - Silver (SSDSC2BB080G401)
- SKU:
- 18047060
- MPN:
- ssdsc2bb080g401
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: SSDSC2BB080G401
- Capacity: 80 GB
- Form Factor: 2.5 inch
- Interface: SATA3
- NAND Flash: MLC
- Latency: Read - 50 s; Write - 65 s
- IOPS:
- Random Read (100% Span): 70,000 IOPS
- Random Write (100% Span): 7,000 IOPS
- Bandwidth:
- Sequential Read: 340 MB/s
- Sequential Write: 100 MB/s
- Vibration:
- Operating: 2.17G (5 - 700 Hz) (Max)
- Non-operating: 3.13G (5 - 800 Hz) (Max)
- Shock:
- Operating: 1000G @ 0.5ms (Max)
- Non-operating: 1000G @ 0.5ms (Max)
- MTBF: 2,000,000 Hours
- Power Consumption:
- Active: 2 W
- Idle: 0.8 W
- Thickness: 7.0 mm
- Weight: 70.0 2.0 g
Features
System Requirements:
Operating System(s):
Operating System(s):
- Windows 7 and Windows 8
- Windows Server 2012
- Windows Server 2008 Enterprise 32/64bit SP2
- Windows Server 2008 R2 SP1
- Windows Server 2003 Enterprise R2 64bit SP2
- Red Hat Enterprise Linux 5.5, 5.6, 6.1, 6.3
- SUSE Linux Enterprise Server 10, 11 SP1
- CentOS 64bit 5.7, 6.3
Device Supported:
Notebook
Desktop PC
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Product Color | Silver |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | As a high-performance hard drive alternative, Intel® Solid-State Drives boost your PC to the next level in storage performance and reliability. Improved PC responsiveness. Breakthrough storage performance. Quality you can trust. Sounds great, now determine which Intel® SSD is right for your computing needs. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | DC S3500 Solid State Drive |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | SSDSC2BB080G401 |
| Product Series | DC S3500 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Technical Information | |
| Features | Multi-level Cell Flash |
| Storage Capacity | 80 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel DC S3500 80 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - Silver (SSDSC2BB080G401)