Intel
Intel Xeon 4110 Octa-core [8 Core] 2.10 GHz Processor - Socket 3647 (cd8067303561400)
- SKU:
- 18010077
- MPN:
- cd8067303561400
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Xeon Silver 4110 Tray Processor 8 Core 2.10GHZ 11MB 85W CD8067303561400- INTEL XEON SILVER 4110
- Brand Name: Intel
- Item model number: CD8067303561400
- Item Weight: 1.76 ounces
- Product Dimensions: 1 x 1 x 1 inches
- Item Dimensions L x W x H: 1 x 1 x 1 inches
- Processor Count: 8
Xeon Silver 4110 TRAY
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 85 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 3" |
| Depth | 2.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® Xeon® Silver processors offer the hardware-enhanced performance and security required for data center compute, network, and storage optimized for midsized and growing IT organizations. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Silver Octa-core 4110 2.10GHz Server Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8067303561400 |
| Product Model | 4110 |
| Product Series | Silver |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| L2 Cache | 8 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 11 MB |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 170.6°F (77°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon 4110 Octa-core [8 Core] 2.10 GHz Processor - Socket 3647 (cd8067303561400)