Intel
Intel Xeon 6134M Octa-core [8 Core] 3.20 GHz Processor - Socket 3647 (cd8067303330702)
- SKU:
- 18872004
- MPN:
- cd8067303330702
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 105 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 3" |
| Depth | 2.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Gold Quad-core 5122 3.60GHz Server Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8067303330702 |
| Product Model | 5122 |
| Product Series | Gold |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 16.50 MB |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 159.8°F (71°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon 6134M Octa-core [8 Core] 3.20 GHz Processor - Socket 3647 (cd8067303330702)