Intel
Intel Xeon Dp X5690 3.46 Ghz Processor - Socket B Lga-1366 Hexa-core - 12 Mb Cache - 3200 Mhz Bus Speed (bx80614x5690)
- SKU:
- 18215094
- MPN:
- bx80614x5690
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Xeon processor 5600 series automatically regulates power consumption and intelligently adjusts server performance according to application demand, maximizing both energy cost savings and performance.
The secret to this surprising combination is Intel's new 32nm microarchitecture. Featuring Intel Intelligent Power Technology, it reduces energy cost over single core servers by automatically shifting the CPU and memory into the lowest available power state, while Intel Turbo Boost Technology intelligently adjusts performance to application needs.
Features
Platform Supported:
PC
PC
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 130 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.7" |
| Depth | 1.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel Xeon processor 5600 series automatically regulates power consumption and intelligently adjusts server performance according to application demand, maximizing both energy cost savings and performance. The secret to this surprising combination is Intel's new 32nm microarchitecture. Featuring Intel Intelligent Power Technology, it reduces energy cost over single core servers by automatically shifting the CPU and memory into the lowest available power state, while Intel Turbo Boost Technology intelligently adjusts performance to application needs. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon DP Hexa-core X5690 3.46GHz Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80614X5690 |
| Product Model | X5690 |
| Product Series | 5600 |
| Product Line | Xeon DP |
| Technical Information | |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| L1 Cache | 384 KB |
| Processor Technology |
|
| L3 Cache | 12 MB |
| Clock Speed | 3.46 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 3.73 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 32 nm |
| Processor Socket | Socket B LGA-1366 |
| QuickPath Interconnect | 6.40 GT/s |
| Bus Speed | 3200 MHz |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon Dp X5690 3.46 Ghz Processor - Socket B Lga-1366 Hexa-core - 12 Mb Cache - 3200 Mhz Bus Speed (bx80614x5690)