Intel
Intel Xeon E3-1285 v6 Quad-core [4 Core] 4.10 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151 - OEM Pack (cm8067702870937)
- SKU:
- 18871905
- MPN:
- cm8067702870937
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
INTEL® XEON® PROCESSORS
Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 79 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | HD Graphics P630 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | INTEL® XEON® PROCESSORS Deliver cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Quad-core E3-1285 v6 4.1GHz Server Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8067702870937 |
| Product Model | E3-1285 v6 |
| Product Series | E3-1200 v6 |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| L2 Cache | 1 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 8 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 4.10 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon E3-1285 v6 Quad-core [4 Core] 4.10 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151 - OEM Pack (cm8067702870937)