Intel
Intel Xeon E5-2630l V3 Octa-core [8 Core] 1.80 Ghz Processor - Socket R3 [lga2011-3]oem Pack - 2 Mb - 20 Mb Cache - 8 Gt/s Qpi - 5 Gt/s Dmi - Yes - 2.90 Ghz Overclocking Speed - 22 (cm8064401832100)
- SKU:
- 19117816
- MPN:
- cm8064401832100
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
** Heatsink NOT Included **Processor Number
Xeon E5-2630L v3CPU Type
TrayFrequency
1.8GHzMicroarchitecture
HaswellPlatform
Grantley-EPNumber of Cores
8Number of Threads
16L3 Cache
20MBThermal Design Power
55WItem Dimension (L"xW"xH")
9 x 6.5 x 1.5
Weight
0.25 lb
Warranty Information
1 Year Limited
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 55 W |
| Input Voltage | 1.3 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.1" |
| Depth | 1.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Servers and storage solutions based on Intel® Xeon® processors deliver an unmatched combination of performance and built-in capabilities to support virtualized data centers and next-generation private clouds that are flexible, efficient, cost-effective, and built to scale. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Octa-core E5-2630L v3 1.8GHz Server Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8064401832100 |
| Product Model | E5-2630L v3 |
| Product Series | E5-2600 v3 |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Overclocking Speed | 2.90 GHz |
| L2 Cache | 2 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 22 nm |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L3 Cache | 20 MB |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Clock Speed | 1.80 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 140.7°F (60.4°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon E5-2630l V3 Octa-core [8 Core] 1.80 Ghz Processor - Socket R3 [lga2011-3]oem Pack - 2 Mb - 20 Mb Cache - 8 Gt/s Qpi - 5 Gt/s Dmi - Yes - 2.90 Ghz Overclocking Speed - 22 (cm8064401832100)