Intel
Intel Xeon Gold [3rd Gen] 5315Y Octa-core [8 Core] 3.20 GHz Processor - OEM Pack (cd8068904665802)
- SKU:
- 18429007
- MPN:
- cd8068904665802
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/15/2024 09:56:59 AM PST
- Stock Update:
- 08/15/2024 09:56:59 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® Xeon® Gold Processors
With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 140 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 3.1" |
| Depth | 2.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® Xeon® Gold Processors With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Gold Octa-core (8 Core) 5315Y 3.20 GHz Server Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8068904665802 |
| Product Model | 5315Y |
| Product Line | Xeon Gold |
| Technical Information | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Overclocking Speed | 3.60 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 10 nm |
| L3 Cache | 12 MB |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 177.8°F (81°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon Gold [3rd Gen] 5315Y Octa-core [8 Core] 3.20 GHz Processor - OEM Pack (cd8068904665802)