Intel
Intel Xeon Gold [3rd Gen] 5320 Hexacosa-core [26 Core] 2.20 GHz Processor - OEM Pack (cd8068904659201)
- SKU:
- 18215284
- MPN:
- cd8068904659201
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/02/2025 05:08:41 PM PST
- Stock Update:
- 10/02/2025 05:08:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel CPU CD8068904659201 Xeon GOLD 5320 39M 2.20GHz FC-LGA16A Tray BareEssentialsProduct Collection
3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors
Code Name
Products formerly Ice Lake
Vertical Segment
Server
Processor Number
5320
Lithography
10 nmCPU Specifications
Number of Cores
26
Number of Threads
52
Processor Base Frequency
2.20 GHz
Max Turbo Frequency
3.40 GHz
Cache
39 MB
Number of UPI Links
3
TDP
185 W
Intel UPI Speed
11.2 GT/sSupplemental Information
Embedded Options Available
NoMemory Specifications
Max Memory Size (dependent on memory type)
6 TB
Memory Types
DDR4-2933
Maximum Memory Speed
2933 MHz
Max Number of Memory Channels
8
ECC Memory Supported
Yes
Intel Optane Persistent Memory Supported
YesExpansion Options
Scalability
2S
PCI Express Revision
4.0
Max Number of PCI Express Lanes
64Package Specifications
Sockets Supported
FCLGA4189
TCASE
79oC
Package Size
77.5mm x 56.5mmAdvanced Technologies
Intel Speed Select Technology Core Power
Yes
Intel Speed Select Technology Turbo Frequency
Yes
Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost)
Yes
Intel Speed Select Technology - Base Frequency
Yes
Intel Resource Director Technology (Intel RDT)
Yes
Intel Speed Shift Technology
Yes
Intel Turbo Boost Technology
2.0
Intel Hyper-Threading Technology
Yes
Intel Virtualization Technology (VT-x)
Yes
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Yes
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
Yes
Intel Transactional Synchronization Extensions
Yes
Intel 64
Yes
Instruction Set Extensions
Intel SSE4.2, Intel AVX, Intel AVX2, Intel AVX-512
Number of AVX-512 FMA Units
2
Intel Volume Management Device (VMD)
YesSecurity and Reliability
Intel AES New Instructions
Yes
Intel Software Guard Extensions (Intel SGX)
Yes with Intel SPS
Intel Trusted Execution Technology
Yes
Execute Disable Bit
Yes
Intel Run Sure Technology
Yes
Mode-based Execute Control (MBE)
Yes
Intel Total Memory Encryption
YesIntel Platform Firmware Resilience Support
Yes
Maximum Enclave Size Support for Intel SGX
64 GB
Intel Crypto Acceleration
YesItem Dimension (L"xW"xH")
5 x 3 x 4
Weight
1 lb
Warranty Information
Intel 1-year limited
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 185 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 3.1" |
| Depth | 2.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® Xeon® Gold Processors With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Gold Hexacosa-core (26 Core) 5320 2.20 GHz Server Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8068904659201 |
| Product Model | 5320 |
| Product Line | Xeon Gold |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexacosa-core (26 Core) |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 10 nm |
| L3 Cache | 39 MB |
| Processor Threads | 52 |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon Gold [3rd Gen] 5320 Hexacosa-core [26 Core] 2.20 GHz Processor - OEM Pack (cd8068904659201)