Intel
Intel Xeon W-1290TE Deca-core [10 Core] 1.80 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104440205)
- SKU:
- 20544807
- MPN:
- cm8070104440205
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
INTEL® XEON® PROCESSORS
Do more with your cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 35 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | INTEL?® XEON?® PROCESSORS Do more with your? cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Deca-core W-1290TE 4.50 GHz Embedded Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8070104440205 |
| Product Model | W-1290TE |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 20 MB |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Clock Speed | 1.80 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon W-1290TE Deca-core [10 Core] 1.80 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104440205)