Intel
Intel Xeon W-2133 Hexa-core [6 Core] 3.60 GHz Processor - Socket R4 LGA-2066 - OEM Pack (cd8067303533204)
- SKU:
- 18485172
- MPN:
- cd8067303533204
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
INTEL® XEON® W PROCESSORS
Intel® Xeon® W processors deliver optimized performance for the needs of mainstream workstation professionals. Hardware-enhanced workload performance, security, and reliability for the increasing demands of professional workstations and ready for professional quality VR design.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 140 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.1" |
| Depth | 1.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | INTEL® XEON® W PROCESSORS Intel® Xeon® W processors deliver optimized performance for the needs of mainstream workstation professionals. Hardware-enhanced workload performance, security, and reliability for the increasing demands of professional workstations and ready for professional quality VR design. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Hexa-core W-2133 3.6GHz Server Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8067303533204 |
| Product Model | W-2133 |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| L2 Cache | 6 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 8.25 MB |
| Processor Socket | Socket R4 LGA-2066 |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 149°F (65°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon W-2133 Hexa-core [6 Core] 3.60 GHz Processor - Socket R4 LGA-2066 - OEM Pack (cd8067303533204)