Intel
Intel Xeon w5-2555X Tetradeca-core [14 Core] 3.30 GHz Processor - OEM Pack - Box (289302)
- SKU:
- 20855094
- MPN:
- 289302
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 05:11:41 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 05:11:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel CPU BX807132555X Xeon W5-2555X 14Cores/28Threads 3.3GHz 33.75MB S4677 RetailEssentialsProduct Collection
Intel Xeon W Processor
Code Name
Products formerly Sapphire Rapids
Vertical Segment
Workstation
Processor Number
w5-2555X
Lithography
Intel 7CPU Specifications
Total Cores
14
Number of Performance-cores
14
Number of Efficient-cores
0
Total Threads
28
Max Turbo Frequency
4.8 GHz
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency
4.8 GHz
Intel Turbo Boost Technology 2.0 Frequency
4.6 GHz
Processor Base Frequency
3.3 GHz
Cache
33.75 MB Intel Smart Cache
Intel UPI Speed
0 GT/s
Max Number of UPI Links
0
Processor Base Power
210 W
Maximum Turbo Power
252 W
Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on CPU
YesSupplemental Information
Marketing Status
Launched
Launch Date
Q324
Embedded Options Available
No
Use Conditions
WorkstationMemory Specifications
Max Memory Size (dependent on memory type)
2 TB
Memory Types
DDR5-4800(MT/s)
Maximum Memory Speed
4800 MT/s
Max Number of Memory Channels
4
Intel Optane Persistent Memory Supported
No
ECC Memory Supported
YesExpansion Options
Direct Media Interface (DMI) Revision
4.0
Scalability
1S Only
PCI Express Revision
5.0
Max Number of PCI Express Lanes
64Package Specifications
Sockets Supported
FCLGA4677
Package Carrier
E1B
Max CPU Configuration
1
DTS Max
101 oC
TCASE
75 oC
Package Size
77.5mm x 56.5mmAdvanced Technologies
Intel QuickAssist Technology (QAT)
0 default devices
Intel Dynamic Load Balancer (DLB)
0 default devices
Intel Data Streaming Accelerator (DSA)
1 default devices
Intel In-memory Analytics Accelerator (IAA)
0 default devices
Intel Advanced Matrix Extensions (AMX)
Yes
Intel Speed Shift Technology
Yes
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
Yes
Intel Turbo Boost Technology
2.0
Intel Hyper-Threading Technology
Yes
Intel Transactional Synchronization Extensions
Yes
Intel 64
Yes
Instruction Set
64-bit
Instruction Set Extensions
Intel SSE4.1, Intel AMX, Intel SSE4.2, Intel AVX2, Intel AVX-512
Number of AVX-512 FMA Units
2
Enhanced Intel SpeedStep Technology
YesSecurity and Reliability
Intel vPro Eligibility
Intel vPro Enterprise
Intel Threat Detection Technology (TDT)
No
Intel Active Management Technology (AMT)
Yes
Intel Remote Platform Erase (RPE)
No
Intel One-Click Recovery
No
Intel QuickAssist Software Acceleration
No
Intel Control-Flow Enforcement Technology
Yes
Intel Total Memory Encryption - Multi Key
No
Intel Total Memory Encryption
Yes
Intel AES New Instructions
Yes
Intel Software Guard Extensions (Intel SGX)
No
Intel Trusted Execution Technology
Yes
Execute Disable Bit
Yes
Intel OS Guard
Yes
Intel Boot Guard
Yes
Mode-based Execute Control (MBEC)
Yes
Intel Platform Firmware Resilience Support
Yes
Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp)
Yes
Intel Virtualization Technology (VT-x)
Yes
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Yes
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
YesItem Dimension (L"xW"xH")
7 x 5 x 5
Weight
2.5 lbs
Warranty Information
3-year limited
Specs
| Memory | |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | INTEL® XEON® PROCESSORS Do more with your cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload. |
| Packing | Box |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Tetradeca-core w5-2555X 3.3 GHz Workstation Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX807132555X |
| Product Model | w5-2555X |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| L3 Cache | 33.75 MB |
| Processor Threads | 28 |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Device Supported | Workstation |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 167°F (75°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon w5-2555X Tetradeca-core [14 Core] 3.30 GHz Processor - OEM Pack - Box (289302)
$1,367.37