IO Gear
IOGEAR 2-Port 4K USB-C Desktop KVM with DisplayPort output and USB peripheral (gcs1602cc)
- SKU:
- 20505183
- MPN:
- gcs1602cc
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/21/2025 09:33:03 AM PST
- Stock Update:
- 11/21/2025 09:33:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
USB-C KVMP - Switch Between Two USB-C Devices
Easily switch between two USB-C devices and control them with one keyboard, one mouse and view content on one 4K monitor. IOGEAR's 2-Port USB-C KVM Switch requires no software and comes complete with the Power Delivery function, USB-C cables, and a 6-foot push-button remote switch.
Why spend extra money on features you don't need? The USB-C KVM offers the most efficient and affordable way to switch between two USB-C or Thunderbolt™ 3/4 equipped Mac® computers, PCs, iPad® or Android™ tablets and smartphones with a single-cable connection to each device without additional drivers or software.
Addtional USB ports on GCS1602CC allows users to connect to more USB devices, such as USB printer, storage, camera, etc.
- Control and share 2 USB-C devices with DP Alt Mode from one keyboard, mouse, and a DisplayPort monitor.
- Supports resolution up to 4K UHD 3840 x 2160 @60Hz.
- USB 3.2 Gen 1 compliant with speeds up to 5 Gbps data transfer rates
- <Support Power Delivery 3.0 up to 100W USB-C PD charging
- Plug-n-Play; no software or driver needed.
Features
- 2-Port USB-C KVM Switch
- 2 x USB-C to USB-C Cables
- 1 x Remote Port Selector
- 1 x Power Adapter
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x Warranty Card
TAA Compliant:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Input Current | 3.30 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 7 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Standard | USB 3.2 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode |
|
| General Information | |
| Brand Name | IOGEAR |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Marketing Information | USB-C KVM - Switch Between Two USB-C Devices Easily switch between two USB-C devices and control them with up to 4 USB-A peripherals and view content on one 4k monitor. IOGEAR's GCS1602CC USB-C KVM Switch requires no software and comes complete with the Power function, USB-C cables, and a 6-foot push-button remote switch. The GCS1602CC is also TAA compliant, providing easy and reliable switching that you can trust. Work While Charging with 100W charging power to Port 1 Supports PD 3.0 up to 100 Watt USB PD charging on Port 1 - allows your laptop to obtain the maximum power via your USB-C power adapter. Dock & Switch Apple Devices Expand the functionality of your new USB-C or Thunderbolt 3/4 device including the MacBook Air® and MacBook Pro® laptops and the new iPad Pro®. Add a keyboard, mouse, 2 USB devices and a 4k Ultra HD display to take full advantage of the newest iPad Pro capabilities. 4k Ultra HD Support The GCS1602CC empowers your desktop operations with stunning 4k UHD. It supports up to 3840x2160@60Hz and also works with 21:9 Ultrawide and 32:9 super Ultrawide monitors for graphics-intensive work. Optimal Function in a Compact KVM With its compact form factor and compatibility with Thunderbolt 3 / 4 devices, the USB-C DVM Switch is a desktop and mobile powerhouse, ready to increase your productivity at home, work or on-the-go. The USB-C KVM's small footprint ensures it takes up little space at your workstation while fitting conveniently into your travel bag. Supports iPhone 15 Pro, iPads, MacBooks, Macs, & Samsung DeX This device is designed for seamless integration with Apple's iPhone 15 Pro series, MacBook Pro/Air (including M1/M2/M3 models with USB-C/Thunderbolt), all Mac series, and Samsung DeX, and supports USB-C Power Pass through up to 100W (external USB-C power adapter required). Unreal Switching Speed Exclusive IOGEAR technology brings astoundingly fast switching speed. Switching between two systems takes three seconds, making your workflow more efficient than ever before. More from the Manufacturer |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Name | Access Pro+ 2-Port 4K USB-C Desktop KVM with DisplayPort output and USB peripheral (TAA) |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Manufacturer Part Number | GCS1602CC |
| Product Model | GCS1602CC |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Device Type | Desktop KVM |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information