kensington
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Slim, Compact Keyboards (k52801ww)
- SKU:
- 18059358
- MPN:
- k52801ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 01:54:38 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.65 each 24.65 |
| Buy 3 | and pay only $22.65 each 22.65 |
| Buy 4 | and pay only $21.19 each 21.19 |
| Buy 5 or above | and pay only $20.56 each 20.56 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 01:54:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Scientifically developed to prevent injury while optimizing comfort, Kensington's ErgoSoft Wrist Rest for Slim, Compact Keyboards features an ultra-soft exterior supported by gel cushioning. Combining unmatched softness with ergonomic science, the wrist rest is perfect for work and play. Innovation, quality, and trust have made Kensington The Professionals' Choice™ in ergonomics for more than 20 years.
Features
TAA Compliant:
Yes
Keyboard
Taiwan
Yes
Application/Usage:
Keyboard
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 9.17 oz |
| Length | 11.06" |
| Filling Material | Gel |
| Height | 0.39" |
| Width | 3.94" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Scientifically developed to prevent injury while optimizing comfort, Kensington's ErgoSoft Wrist Rests feature an ultra-soft exterior supported by gel cushioning in a variety of styles to acco mmodate the different needs of mechanical, gaming, slim, or standard sized keyboards and mice. Combining unmatched softness and comfort with ergonomic science, ErgoSoft Wrist Rests are the perfect wrist rests for work and play. FEATURES & BENEFITS Ultra-Soft Feel with a premium exterior that is supported by gel-cushioned padding to provide unmatched quality and comfort Ergonomist Approved to provide optimal health, comfort and protection through proper alignment, tailored dimensions, and unique curved design Professional-Level Design options provide functional and sophisticated low-profile elegance with height and size versatility to acco mmodate mechanical, gaming, slim and standard sized keyboards and mice |
| Product Type | Wrist Rest |
| Product Name | ErgoSoft Wrist Rest for Slim, Compact Keyboards |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52801WW |
| Product Line | ErgoSoft |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Durability | Skid Proof |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Slim, Compact Keyboards (k52801ww)
$30.54