kensington
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Slim Mouse/Trackpad (k52803ww)
- SKU:
- 18081575
- MPN:
- k52803ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:42:43 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $18.68 each 18.68 |
| Buy 3 | and pay only $16.85 each 16.85 |
| Buy 4 | and pay only $15.82 each 15.82 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $14.92 each 14.92 |
| Buy 10 or above | and pay only $13.34 each 13.34 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:42:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Resistant to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours. Ultra-soft feel with a premium exterior that is supported by gel-cushioned padding to provide unmatched quality and comfort. Ergonomist approved to provide optimal health, comfort and protection through proper alignment, tailored dimensions, and unique curved design. Professional-level design options provide functional and sophisticated low-profile elegance. Ideal for a mouse less than 1 high. Wrist Filling Material: Gel; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Mouse Wrist Rest; Color(s): Black; Theme: Solid Color.Global Product Type:Mouse Cushions
Features
Application/Usage:
Mouse
Taiwan
Mouse
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Length | 6.30" |
| Filling Material | Gel |
| Height | 0.31" |
| Width | 4.25" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Scientifically developed to prevent injury while optimizing comfort, Kensington's ErgoSoft Wrist Rests feature an ultra-soft exterior supported by gel cushioning in a variety of styles to acco mmodate the different needs of mechanical, gaming, slim, or standard sized keyboards and mice. Combining unmatched softness and comfort with ergonomic science, ErgoSoft Wrist Rests are the perfect wrist rests for work and play. FEATURES & BENEFITS Ultra-Soft Feel with a premium exterior that is supported by gel-cushioned padding to provide unmatched quality and comfort Ergonomist Approved to provide optimal health, comfort and protection through proper alignment, tailored dimensions, and unique curved design Professional-Level Design options provide functional and sophisticated low-profile elegance with height and size versatility to acco mmodate mechanical, gaming, slim and standard sized keyboards and mice |
| Product Type | Wrist Rest |
| Product Name | ErgoSoft Wrist Rest for Slim Mouse/Trackpad |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52803WW |
| Product Line | ErgoSoft |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Information | |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington ErgoSoft Wrist Rest for Slim Mouse/Trackpad (k52803ww)
$25.02