kensington
Kensington FP340UW Privacy Screen for Monitors [34" 21:9] Black (k52130ww)
- SKU:
- 18180721
- MPN:
- k52130ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 05:45:31 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $131.77 each 131.77 |
| Buy 3 - 6 | and pay only $129.50 each 129.5 |
| Buy 7 or above | and pay only $127.06 each 127.06 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 05:45:31 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Limited Viewing Angle
Narrows the field of vision on the monitor to +/- 30 degrees, helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach
Blue Light Reduction
Filters out the harmful rays by up to 30%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting your natural sleep patterns
Installation Options
The privacy screen can be mounted either with the included frameless tab holders that attach to the edges of your monitor, letting you quickly and easily insert or remove the privacy screen, or you can mount it with double-sided tape that adheres directly to the screen for a cleaner look
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from any outside light sources that can interfere with your viewing clarity
Reversible Viewing
Either side of the privacy screen can be used to different effect. One side has a matte finish to maximize glare reduction, is smooth to the touch and reduces traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor screen.
- Limits viewing angle to +/- 30°, hiding personal or confidential information from anyone trying to look from the side
- Reduces harmful blue light by up to 30%
- Can be installed using the included frameless tab holders or double-sided tape
- Anti-reflective coating reduces glare and improves clarity
- Reversible with matte and glossy viewing options
- Protects the monitor screen from scratches and damage
- Cleaning cloth included
- TAA Compliant
Package Contents:
- FP340UW Privacy Screen for Monitors (34" 21:9)
- Cleaning Cloth
- Frameless Tab Holders or Double-Sided Tape
Features
Yes
Compatibility:
Cleaning cloth
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Film |
| Durability |
|
| Surface Finish |
|
| Height | 13.19" |
| Width | 31.38" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Limited Viewing Angle Narrows the field of vision on the monitor to +/- 30 degrees, helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach Blue Light Reduction Filters out the harmful rays by up to 30%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting your natural sleep patterns Installation Options The privacy screen can be mounted either with the included frameless tab holders that attach to the edges of your monitor, letting you quickly and easily insert or remove the privacy screen, or you can mount it with double-sided tape that adheres directly to the screen for a cleaner look Anti-Reflective Coating Reduces glare from any outside light sources that can interfere with your viewing clarity Reversible Viewing One side has a matte finish to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The anti-glare/matte surface uses a special antimicrobial film coating that prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film. Antimicrobial Coating Special film coating (matte side only) prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film. Scratch Resistant A resilient, scratch-resistant surface that can withstand contact with something as hard as a 2H-grade lead pencil, ensuring increased durability and protection. Touchscreen Compatible Our privacy screen filters work with laptops and monitors with touchscreen functionality. ISO/IEC 27001 Annex A Controls Using this product can help mitigate the risk to your organization in terms of confidentiality, integrity and availability of data and can help meet Annex A 7.7 and 8.11 controls Military-Grade Protection Meets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards. Limits viewing angle to +/- 30°, hiding personal or confidential information from anyone trying to look from the side Reduces harmful blue light by up to 30% Can be installed using the included frameless tab holders or double-sided tape Anti-reflective coating reduces glare and improves clarity Reversible with matte and glossy viewing options. One side has a matte finish to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The anti-glare/matte surface uses a special antimicrobial film coating that prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film. Protects the monitor screen from scratches and damage Cleaning cloth included TAA Compliant Special film coating (matte side only) prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film. Applies to matte side Compatible with touchscreen monitors. |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | Direct Attach Privacy Screens for Monitors |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52130WW |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Double-sided Tape |
| Reversible | Yes |
| Touch Compatibility | Yes |
| Surface Hardness | 2H |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Anti-microbial | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 34" |
| Aspect Ratio | 21:9 |
Warranty Information