kensington
Kensington FP125W9 Privacy Screen for Laptops (12.5" 16:9) Matte- Glossy (K52792WW)
- SKU:
- 18059357
- MPN:
- k52792ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:43:14 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $40.56 each 40.56 |
| Buy 3 | and pay only $38.50 each 38.5 |
| Buy 4 | and pay only $36.50 each 36.5 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $35.87 each 35.87 |
| Buy 7 or above | and pay only $35.19 each 35.19 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:43:14 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kensington FP125W9 Privacy Screen for 12.5" 16:9 Aspect Ratio Laptops (K52792WW)- Designed for 16: 9 aspect ratio screens and limits viewing angle to +/- 30, hiding personal or confidential information from anyone trying to look from the side
- Reduces harmful Blue light by up to 30% and anti-reflective Coating reduces glare and improves clarity
- Reversible with matte and glossy viewing options
- Can be installed using the included frameless tab holders or double-sided tape. Cleaning cloth included.
- Protects the monitor screen from Scratches and damage
- Product Dimensions: 10.9 x 0 x 6.1 inches
- Item Weight: 0.96 ounces
- Department: unisex-adult
- Manufacturer: Kensington
Trust Kensington, the choice of it professionals, to help protect the sensitive information on a monitor and reduce the chances of wandering eyes viewing confidential data. Fp Series privacy screens limit the field of vision to +/- 30 degrees so a person off to the side only sees a dark screen. They are easy to install with either the included frameless Tab holders or double-sided tape. The reversible privacy screens also use an anti-reflective coating to reduce glare, and they filter out harmful Blue light by up to 30 percent.
Features
TAA Compliant:
Yes
Korea
Yes
Country of Origin:
Korea
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 6.14" |
| Color Family | Others |
| Width | 10.91" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Trust Kensington, the choice of IT professionals, to help protect the sensitive information on your laptop and reduce the chances of wandering eyes viewing confidential data on your screen. FP Series Laptop Privacy Screens limit the field of vision to +/- 30 degrees so a person off to the side only sees a dark screen. They are easy to install, either with included frameless tab holders or double-sided tape. The reversible privacy screens also use an anti-reflective coating to reduce glare, and they filter out harmful blue light by up to 30 percent. |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | FP125W9 Privacy Screen for Laptops (12.5" 16:9) |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52792WW |
| Product Model | FP125W9 |
| Technical Information | |
| Reversible | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Notebook |
| Display Size Supported | 12.5" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington FP125W9 Privacy Screen for Laptops (12.5" 16:9) Matte- Glossy (K52792WW)
$45.23