kensington
Kensington K53801WW Mounting Bracket for Notebook
- SKU:
- 20043265
- MPN:
- k53801ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, GA, MD, MO, NC, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:40:41 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $36.14 each 36.14 |
| Buy 3 | and pay only $33.18 each 33.18 |
| Buy 4 | and pay only $31.92 each 31.92 |
| Buy 5 - 41 | and pay only $30.52 each 30.52 |
| Buy 42 or above | and pay only $27.11 each 27.11 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:40:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kensington Laptop Holder for VESA-Mount Monitor Arms (K53801WW)- Takes the guesswork out of compatibility by mounting easily to any monitor arm with a standard VESA 75/100 plate
- Saves space by using a monitor arm to raise the laptop off the desktop and free up desk space
- Universally compatible, supports laptops up to 15.6" (including 16" MacBooks) and up to 9.9 lbs. (4.5kg)
- Adjustable clamps and safety tabs secure the laptop tightly, and prevent it from slipping
- Open design promotes air circulation to cool the laptop
- Sturdy construction provides a stable and secure laptop platform
- Brand: ?Kensington
- Item model number: ?K53801WW
- Item Weight: ?3.2 pounds
- Product Dimensions: ?12.2 x 13.39 x 1.97 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?12.2 x 13.39 x 1.97 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Kensington
At home or in a traditional office, you want to be comfortable and productive. And many studies suggest that multiple monitors help increase productivity, including using your laptop as an additional screen. Easily raise or lower your laptop to an optimal viewing level and create an ideal desktop setup with the Universal Laptop Holder for Monitor Arms. It mounts easily to any monitor arm with a standard VESA 75/100 plate, and provides a stable and secure laptop platform thats off the desk and out of the way. Strong but gentle clamps provide a stable and secure platform, freeing up valuable desk space.
Package Contents:
- Laptop Holder for VESA Compatible Monitor Arms (including Installation Kit with Parts)
- 1 x Warranty Card
- 1 x Installation Guide.
Features
Monitor Arm
Home
Office
Compatibility:
Apple - MacBook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Mounts Easily To Any Monitor Arm with a Standard VESA® 75/100 Plate Takes the guesswork out of compatibility. Saves Space Utilizes one monitor arm to raise the laptop off the desktop and free up desk space. Universally Compatible Supports laptops up to 15.6 " (including 16 " MacBooks) and up to 9.9 lbs. (4.5kg). Adjustable Clamps and Safety Tabs Secure the laptop tightly, and prevent it from slipping. Open Design Promotes air circulation to cool the laptop. Sturdy Construction Provides a stable and secure laptop platform. At home or in a traditional office, you want to be comfortable and productive. And many studies suggest that multiple monitors help increase productivity, including using your laptop as an additional screen. Easily raise or lower your laptop to an optimal viewing level and create an ideal desktop setup with the Universal Laptop Holder for Monitor Arms. It mounts easily to any monitor arm with a standard VESA® 75/100 plate, and provides a stable and secure laptop platform that's off the desk and out of the way. Strong but gentle clamps provide a stable and secure platform, freeing up valuable desk space. Takes the guesswork out of compatibility by mounting easily to any monitor arm with a standard VESA® 75/100 plate. Saves space by using a monitor arm to raise the laptop off the desktop and free up desk space. Universally compatible, supports laptops up to 15.6 " (including 16 " MacBooks) and up to 9.9 lbs. (4.5kg). Adjustable clamps and safety tabs secure the laptop tightly, and prevent it from slipping. Open design promotes air circulation to cool the laptop. Sturdy construction provides a stable and secure laptop platform. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Name | Universal Laptop Holder for Monitor Arms |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K53801WW |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Mount Pattern | Universal |
| Mount Function |
|
| Maximum Load Capacity | 9.90 lb |
| Durability | Slip Resistant |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Minimum Screen Size Supported | 15.60" |
Warranty Information