kensington
Kensington MagPro Privacy Screen Filter Black (k55254ww)
- SKU:
- 20409049
- MPN:
- k55254ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 06:08:53 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $63.35 each 63.35 |
| Buy 4 or above | and pay only $62.21 each 62.21 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 06:08:53 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kensington MagPro Magnetic Laptop Privacy Screen 14 inch, Removable 16:10 Laptop Privacy Filter, Anti-Glare, Blue Ray Reduction, Compatible with HP/Dell/Acer/Asus/Samsung/Lenovo (K55254WW)- Magnetic Laptop Privacy Screen 14 inch - Patented design includes a slim magnetic strip allowing for quick and easy attachment and removal of privacy screen while allowing your laptop to close and enter sleep mode without removing
- Laptop Privacy Filter 14 inch - Allows for unobstructed viewing making it an excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays
- Removable 14 inch Privacy Screen for Laptop - Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach in the office or in public
- Blue light reduction filter eases eye strain
- With reversible viewing options one side has a matte finish to maximize glare reduction and reduce traces of fingerprints The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor
- Package Dimensions: 15 x 10.16 x 0.31 inches
- Item Weight: 7 ounces
If you work on the go and in the office, need a privacy screen that supports a laptop with a 16:10 aspect ratio, and regularly switch from using a privacy screen for visual security and removing it for collaborating with colleagues, the MagPro Magnetic Privacy Screen for Laptops (16:10) is the perfect privacy screen for you. Designed to support todays ultra-thin laptops with exceptional form, fit, and function, the MagPro Magnetic Privacy Screen for Laptops (16:10) easily attaches and detaches as needed, allows full device closure and sleep mode functionality without removal, and provides professional-grade privacy screen protection. An ideal choice for hybrid workers who want a simple solution for protecting onscreen data from prying eyes and the option to quickly attach or detach the privacy screen without damaging their device. At your desk or on the go, the MagPro Magnetic Privacy Screen for Laptops (16:10) offers everything you need in a privacy screen.
Features
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 7.60" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.89" |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | If you work on the go and in the office, need a privacy screen that supports a laptop with a 16:10 aspect ratio, and regularly switch from using a privacy screen for visual security and removing it for collaborating with colleagues, the MagPro™ Magnetic Privacy Screen for Laptops (16:10) is the perfect privacy screen for you. Designed to support today's ultra-thin laptops with exceptional form, fit, and function, the MagPro™ Magnetic Privacy Screen for Laptops (16:10) easily attaches and detaches as needed, allows full device closure and sleep mode functionality without removal, and provides professional-grade privacy screen protection. An ideal choice for hybrid workers who want a simple solution for protecting onscreen data from prying eyes and the option to quickly attach or detach the privacy screen without damaging their device. At your desk or on the go, the MagPro™ Magnetic Privacy Screen for Laptops (16:10) offers everything you need in a privacy screen. Slim magnetic strips allow for quick and easy attachment and removal of the privacy screen as needed. The laptop can completely close and enter sleep mode without removal. Supports slim bezel and edge-to-edge displays with unobstructed viewing and a webcam notch. Privacy-focused viewing angle narrows field of view to +/- 30°, shielding onscreen information from prying eyes and reducing the chance of a data breach. Blue light reduction filter eases eye strain and reduces the chances of natural sleep pattern interruptions by filtering out up to 30% of the laptop's harmful blue light rays. Antimicrobial coating (applied to matte side only) prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. Reversible viewing options provide a matte side to reduce glare and fingerprints, and a glossy side to provide a clearer view of the monitor. 2-year limited warranty included. TAA compliant. |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | MagPro Magnetic Privacy Screen for Laptops 14.0 " (16:10) - TAA |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K55254WW |
| Product Line | MagPro |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Reversible | Yes |
| Surface Hardness | 2H |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Anti-microbial | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Notebook |
| Display Size Supported | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Warranty Information