kensington
Kensington SmartFit Mounting Arm for Monitor - Silver Gray (K55470WW)
- SKU:
- 18175154
- MPN:
- k55470ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, GA, MD, MO, NC, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:33:55 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $102.52 each 102.52 |
| Buy 3 or above | and pay only $100.70 each 100.7 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:33:55 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Improve posture, promote proper eye alignment and support neck and shoulder comfort with the Kensington SmartFit® One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm. Ergonomically designed to promote wellness and increase productivity, the SmartFit One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm incorporates Kensington's patented SmartFit technology to simplify proper fit and allows users to adjust the height, depth and angle of their monitors for individualized comfort. Stable at any monitor position, users can easily switch from landscape to portrait mode. An ideal monitor arm for the modern office and a perfect complement to the SmartFit Sit/Stand Desk (K52804WW).
- SmartFit® System simplifies ideal ergonomic height positioning using scientifically proven research to support proper fit.
- One-Touch Adjustable Arm with Built-In Gas Spring simplifies height adjustment (6.7"-19.9" or 170mm-505mm), provides 180° swivel and monitor rotation, +/- 90° tilt adjustment, and allows monitor to smoothly move up, down, forward and back for full motion articulation.
- Stability Focused Design supports 13"-32" flat or curved monitor weighing up to 19.8lbs (9kg) and ensures monitor is stable and steady in any position.
- Easy to Install with included quick release detachable VESA plate (75mm or 100mm), c-clamp (desktop thickness range: 0.39"-3.3" or 10mm-85mm) and grommet (diameter range: 0.41"-1.97" or 10.5mm-50mm) installation options, and included tool kit to simplify removal.
- Cable Management System keeps monitor cables organized for a tidier workspace.
- Kensington Durability meets ANSI/BIFMA performance and safety standards.
Package Contents:
- SmartFit One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm
- VESA Plate
- Tool Kit
Features
Workspace
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Product Color | Gray |
| Color Family | Gray |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | SmartFit™ - Comfort Made Easy Supports proper ergonomic eye-level viewing angles using data-driven research and a color-coded fitting chart to support quick and intuitive height-setting. One-Touch Adjustable Arm with Built-In Gas Spring Full motion articulation allows you to easily customize the position of the monitor in your workstation. Move monitor up, down, forward and backwards with 6.7"-19.9" or 170mm-505mm height adjustment, 180° swivel and rotation and +/- 90° tilt adjustment. Stability Focused Design Supports 13"-34" flat or curved monitors weighing up to 19.8lbs (9kg) and ensures monitors are stable and steady in any position. Easy to Install Includes quick release detachable VESA plate (75mm or 100mm), c-clamp (desktop thickness range: 0.39"-3.3" or 10mm-85mm) and grommet (diameter range: 0.41"-1.97" or 10.5mm-50mm) installation options, and included tool kit to simplify removal. Cable Management System Keeps monitor cables organized for a tidier workspace. Kensington Durability Tested to meet ANSI/BIFMA performance and safety standards. New Look, Same Quality In our ongoing effort to provide additional value to our customers, you may notice variations in SmartFit™ packaging and support materials. The updates are designed to make it easier to identify and use our SmartFit™ products. Rest assured, the quality standards that have made SmartFit™ a trusted choice for ergonomic accessories will remain unchanged. Monitor arms allow for improved ergonomic positioning of computer displays, which can help reduce neck and eye strain associated with prolonged computer use. Improve posture, promote proper eye alignment and support neck and shoulder comfort with the SmartFit™ One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm. Ergonomically designed to promote wellness and increase productivity, it simplifies proper ergonomic fit and allows users to adjust the height, depth and angle of their monitor for individualized comfort. Stable at any monitor position, it allows you to easily switch from landscape to portrait mode. SmartFit™ supports proper ergonomic eye-level viewing angles, as well as improved neck and shoulder alignment. One-Touch Adjustable Arm with Built-In Gas Spring simplifies height adjustment (6.7"-19.9" or 170mm-505mm), provides 180° swivel and monitor rotation, +/- 90° tilt adjustment, and allows monitor to smoothly move up, down, forward and back for full motion articulation. Stability Focused Design supports 13"-34" flat or curved monitor weighing up to 19.8lbs (9kg) and ensures monitor is stable and steady in any position. Easy to Install with included quick release detachable VESA plate (75mm or 100mm), c-clamp (desktop thickness range: 0.39"-3.3" or 10mm-85mm) and grommet (diameter range: 0.41"-1.97" or 10.5mm-50mm) installation options, and included tool kit to simplify removal. Cable management system keeps monitor cables organized for a tidier workspace. Durability meets ANSI/BIFMA performance and safety standards. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | SmartFit One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K55470WW |
| Product Line | SmartFit |
| Product Information | |
| Minimum Tilt Angle | -90° |
| Maximum Screen Size Supported | 34" |
| Maximum Swivel Angle | 180° |
| Height Adjustable | Yes |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Tilt Angle | 90° |
| Maximum Load Capacity | 19.80 lb |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Rotate Angle | 180° |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
Warranty Information