kensington
Kensington K55784ww Privacy Screen Filter - 15.6"lcd Notebook (k55784ww)
- SKU:
- 18155795
- MPN:
- k55784ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:22:40 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $48.87 each 48.87 |
| Buy 3 | and pay only $45.22 each 45.22 |
| Buy 4 | and pay only $44.00 each 44 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $43.25 each 43.25 |
| Buy 10 or above | and pay only $41.84 each 41.84 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:22:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Limits viewing angle to +/- 30 o, hiding personal or confidential information from anyone trying to look from the sideReduces harmful blue light by up to 30%
Can be installed using the included frameless tab holders or double-sided tape
Anti-reflective coating reduces glare and improves clarity
Reversible with matte and glossy viewing options
Protects the monitor screen from scratches and damage
Cleaning cloth included
TAA CompliantBest For:
LaptopsScreen Size:
15.6"/39.6cmMonitor screen proportions
16:9.Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
1 x 10 x 17Weight
2.00lbWarranty Information
99 Months
Features
Package Contents:
Yes
- FP156W9 Privacy Screen for Laptops (15.6" 16:9) - TAA
- Frameless Tab Holders
- Double-sided Tape
- Cleaning Cloth
TAA Compliant:
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Surface Finish | Matte |
| Height | 76.57" |
| Color Family | Black |
| Width | 135.43" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Top Selling Privacy Filter Brand Kensington® was the top selling privacy filter brand in the US retail channel between September 2022 and May 2024. Limited Viewing Angle Narrows the field of vision on the screen to +/- 30 degrees, helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach, which is important both in the office or in a public setting Blue Light Reduction Filters out the harmful rays by up to 30%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting your natural sleep patterns Installation Options The privacy screen can be mounted either with the included frameless tab holders that attach to the edges of your monitor, letting you quickly and easily insert or remove the privacy screen, or you can mount it with double-sided tape that adheres directly to the screen for a cleaner look Anti-Reflective Coating Reduces glare from any outside light sources that can interfere with your viewing clarity Reversible Viewing One side has a matte finish to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The anti-glare/matte surface uses a special antimicrobial film coating that prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film. Antimicrobial Coating Special film coating (matte side only) prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film. TAA-Compliant Ready for use in U.S. Federal Government institutions and organizations. Scratch Resistant A resilient, scratch-resistant surface* that can withstand contact with something as hard as a 2H-grade lead pencil, ensuring increased durability and protection. Touchscreen Compatible Our privacy screen filters work with laptops and monitors with touchscreen functionality. ISO/IEC 27001 Annex A Controls Using this product can help mitigate the risk to your organization in terms of confidentiality, integrity and availability of data and can help meet Annex A 7.7 and 8.11 controls Military-Grade Protection Meets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards. |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | FP156W9 Privacy Screen for Laptops (15.6" 16:9) - TAA |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K55784WW |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Double-sided Tape |
| Reversible | Yes |
| Touch Compatibility | Yes |
| Surface Hardness | 2H |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Anti-microbial | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Notebook |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington K55784ww Privacy Screen Filter - 15.6"lcd Notebook (k55784ww)
$54.76