kensington
Kensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen for MacBook Pro 14" Black (K58370WW)
- SKU:
- 19004699
- MPN:
- k58370ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:56:26 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:56:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kensington 14" MacBook Pro Elite Magnetic Privacy Screen - Compatible with14-inch MacBook Pro (K58370WW)- Macbook privacy screen filter integrates seamlessly with the MacBook Pro 14" laptop; attaches to magnets that are already built in to the MacBook's frame
- Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach in the office or in public
- Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting natural sleep patterns
- Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity
- Laptop will enter sleep mode when closed if that functionality is enabled -- no need to remove the privacy screen
- Includes cleaning cloth and screen holder to keep your privacy screen clean and protected from scratches while not in use
- TAA Compliant
- Standing screen display size: 14 Inches
- Brand: Kensington
- Item model number: W126797911
- Item Weight: 0.035 ounces
- Item Dimensions LxWxH: 10.24 x 0.2 inches
- Color: Black
- Manufacturer: Kensington
The move toward hybrid working means that the modern workplace is no longer a single, easy-to-secure location. Users can be working anywhere, with an increased chance of visual hacking. Owners of the MacBook Pro 14" require a privacy screen that can be quickly attached and detached, allowing the laptop to close completely to enter sleep mode. The MagPro Elite Magnetic Privacy Screen attaches seamlessly to the MacBook Pros magnetic frame, requiring no inconvenient adhesives. Allowing the device to close completely, the screen narrows the viewing angle to +/- 30, limiting the chance of unauthorized viewing and reducing harmful blue light and glare.
Features
14" MacBook Pro
TAA Compliant:
Yes
Compatibility:
Apple - MacBook Pro 14" (2021/2023/2024)
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 8" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | The move toward hybrid working means that the modern workplace is no longer a single, easy-to-secure location. Users can be working anywhere, with an increased chance of visual hacking. Owners of the MacBook Pro 14 " require a privacy screen that can be quickly attached and detached, allowing the laptop to close completely to enter sleep mode. The MagPro™ Elite Magnetic Privacy Screen attaches seamlessly to the MacBook Pro's magnetic frame, requiring no inconvenient adhesives. Allowing the device to close completely, the screen narrows the viewing angle to +/- 30°, limiting the chance of unauthorized viewing and reducing harmful blue light and glare. Privacy screen seamlessly, conveniently, and easily attaches to - and detaches from - the MacBook Pro frame with magnets. No inconvenient and potentially damaging adhesives required. Even with the privacy screen attached, the MacBook Pro can close completely to enter sleep mode. Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach in the office or in public. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting natural sleep patterns. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. With reversible viewing options, one side has a matte finish to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. Magnets make it easy to detach and reattach. TAA Compliant Applies to matte side More from the Manufacturer |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | MagPro Elite Magnetic Privacy Screen for MacBook Pro 14 " (2021 and newer) - TAA |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K58370WW |
| Product Line | MagPro Elite |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Reversible | Yes |
| Surface Hardness | 2H |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | MacBook Pro |
| Display Size Supported | 14" |
Warranty Information