kensington
Kensington SmartFit Solemate Plus Footrest (K62397WWKIT)
- SKU:
- 18170822
- MPN:
- k62397ww-kit
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Leveraging 20 years of ergonomic expertise, Kensington's patented SmartFit System gives you the power to customize your foot rest for enhanced comfort. The Solemate Plus Foot Rest has an anti-skid surface and supports your legs at the optimum angle to reduce muscle strain and fatigue for all-day comfort. The professional-level customization lets you measure, adjust, and fit your foot rest without the need for an ergonomist. The height adjusts to match your personal SmartFit comfort color, and with a flick of the foot-operated pedal, you can adjust the tilt angle to your ideal setting.
Features
TAA Compliant:
Yes
Taiwan
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.70 lb |
| Length | 22" |
| Product Color | Black |
| Height | 14.2" |
| Color Family | Black |
| Depth | 3.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Marketing Information | Leveraging 20 years of ergonomic expertise, Kensington's patented SmartFit System gives you the power to customize your foot rest for enhanced comfort. The Solemate Plus Foot Rest has an anti-skid surface and supports your legs at the optimum angle to reduce muscle strain and fatigue for all-day comfort. The professional-level customization lets you measure, adjust, and fit your foot rest without the need for an ergonomist. The height adjusts to match your personal SmartFit comfort color, and with a flick of the foot-operated pedal, you can adjust the tilt angle to your ideal setting. |
| Product Type | Footrest |
| Product Name | SmartFit Solemate Plus Footrest |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52789WW-KIT |
| Product Line | SmartFit Solemate Plus |
| Product Information | |
| Maximum Adjustable Height | 5" |
| Features |
|
| Minimum Adjustable Height | 3.50" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington SmartFit Solemate Plus Footrest (K62397WWKIT)