kensington
Kensington Pro Fit Wired Washable Keyboard - Red (k75237na)
- SKU:
- 21446440
- MPN:
- k75237na
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 05:05:59 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $41.00 each 41 |
| Buy 3 | and pay only $39.00 each 39 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $36.95 each 36.95 |
| Buy 7 - 30 | and pay only $36.06 each 36.06 |
| Buy 31 or above | and pay only $34.96 each 34.96 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 05:05:59 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kensington Pro Fit Washable Wired Keyboard IP67?Inspired Easy?Clean Design, 104 Keys, Easy-Clean Surface, USB Plug?and?Play Red (K75237NA)- Waterproof design allows for easy cleaning of the entire keyboard
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing
- Full-size 104-key layout with numeric keypad
- Easy-clean coating helps maintain product surface cleanliness
- Wired connection ensures a reliable plug-and-play experience
- Comfortably fits users of all hand
- Pairs with ProFit Washable Mouse for cohesive, easy-to-clean workspace
- 3-year limited warranty
- Product Dimensions: 17.78 x 6.64 x 1.28 inches
- Item Weight: 1.23 pounds
- Manufacturer: Kensington
The Pro Fit Wired Washable Keyboard features a waterproof and easy-to-clean design, blending full-size comfort with exceptional durability. A thin sealed membrane protects the internal electronics from water, dust, and cleaning agents, allowing for safe disinfection with alcohol or bleach-based wipes. The 104-key layout, complete with a numeric keypad, provides a familiar and comfortable typing experience.
Package Contents:
- Pro Fit Wired Washable Keyboard - Red
- PS/2 Adapter
- Instruction Guide
- Warranty Card
- Compliance Sheet
Features
Package Contents:
Mouse
China
- Pro Fit Wired Washable Keyboard - Red
- PS/2 Adapter
- Instruction Guide
- Warranty Card
- Compliance Sheet
Certifications & Standards:
- FCC
- CE
- MIL-STD-810H
Operating System Compatibility:
Windows
Mac OS X
Platform Supported:
PC
Mac
Device Supported:
Mouse
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 104 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.29" |
| Weight (Approximate) | 1.23 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 6.64" |
| Product Color | Red |
| Color Family | Red |
| Rugged | Yes |
| Keyboard/Keypad Depth | 17.78" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | In busy, shared workspaces, standard keyboards quickly become breeding grounds for germs, grime, and spills, leading to hygiene concerns and potential equipment damage. The Pro Fit™ Wired Washable Keyboard is the ideal solution, featuring a fully washable and spill-proof design that can be rinsed or disinfected with ease. Rugged yet comfortable, the Pro Fit™ washable keyboard offers a full-sized layout and a dependable wired connection. Users can focus on their tasks without worrying about spills or germs affecting their workflow, making it the ideal choice for settings where cleanliness and reliability are essential. |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | Pro Fit Wired Washable Keyboard - Red |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K75237NA |
| Product Line | Pro Fit |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington Pro Fit Wired Washable Keyboard - Red (k75237na)
$46.06