kensington
Kensington ProFit Ergo Vertical Wired Trackball (k75256ww)
- SKU:
- 18213524
- MPN:
- k75256ww
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/21/2024 05:21:00 PM PST
- Stock Update:
- 10/21/2024 05:21:00 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ergonomist-Approved Design
Promotes proper wrist, arm, and shoulder alignment to maximize comfort and minimize potential strains.
Easy to Use
Reduces learning curve when transitioning from a mouse to a trackball.
Premium Precision and Speed
Provides more accurate and smooth cursor control, and allows you to easily switch between DPI settings for different cursor speed control.
Secure Wired Connection
Never worry about batteries or wireless interference.
Plug and Play or Customize
Use the default settings or download KensingtonWorks software to set pointer and scrolling options and professionally customize nine buttons to tackle common tasks with one touch.
Unique Easy-to-Clean Design
Features a button to eject the trackball for easy cleaning.
Give your hand a healthy break. Upgrade to ergonomist-approved comfort and premium cursor control with Kensington's Pro Fit® Ergo Vertical Wired Trackball. A 60° tilt angle promotes proper wrist, arm, and shoulder alignment to maximize comfort and minimize potential strains. This mouse-like vertical trackball is easy to learn and offers nine programmable buttons; plug-and-play ease with the ability to customize using KensingtonWorks software; and a unique, easy-to-clean design.
- Ergonomist-approved design promotes proper wrist, arm, and shoulder alignment to maximize comfort and minimize potential strains.
- Easy-to-use mouse-like shape reduces learning curve when transitioning from a mouse to a trackball.
- Provides more accurate and smooth cursor control, and allows you to easily switch between DPI settings for different cursor speed control.
- A secure wired connection means you'll never worry about batteries or wireless interference.
- Use the plug-and-play default settings, or download KensingtonWorks software to set pointer and scrolling options and professionally customize nine buttons to tackle common tasks with one touch.
- Unique easy-to-clean design features a button to eject the trackball for easy cleaning.
Features
ChromeOS
Mac OS
Windows
Assembly Required:
No
Platform Supported:
PC
Mac
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Cable |
| Pointing Device | |
| Movement Resolution (dpi) | 800 |
| Total Number of Buttons | 9 |
| Scroller Type | Trackball |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Color |
|
| Height | 7.8" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 4.5" |
| Depth | 3" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Give your hand a healthy break. Upgrade to ergonomist-approved comfort and premium cursor control with Kensington's Pro Fit® Ergo Vertical Wired Trackball. A 60° tilt angle promotes proper wrist, arm, and shoulder alignment to maximize comfort and minimize potential strains. This mouse-like vertical trackball is easy to learn and offers nine programmable buttons; plug-and-play ease with the ability to customize using KensingtonWorks software; and a unique, easy-to-clean design. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | Pro Fit Ergo Vertical Wired Trackball |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K75256WW |
| Product Series | Ergo |
| Product Line | ProFit |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information