kensington
Kensington SecureTrek 17" Lockable Laptop Overnight Roller (K98620WW) (K98620WW)
- SKU:
- 19046879
- MPN:
- k98620ww
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Application/Usage:
China
Notebook
Tablet
Accessories
Travel Essential
Ultrabook
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 19" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.5" |
| Depth | 9.8" |
| Material Details | <ul> <li>Stainless Stee - Door </li> <li>Aluminum - Handle</li> </ul> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | When you're traveling for business, the SecureTrek 17" Laptop Overnight Roller not only protects your laptop from damage, it offers an anti-theft security system. Safeguard your bag's contents by clicking the hammerhead zipper pulls into the patent-pending SecureTrek Lock Base, then add a Kensington Lock to secure the backpack to a fixed object. Or you can use a TSA-approved lock when flying. Protected by durable Poly Twill material, your laptop and tablet stow in padded compartments and are shielded by an anti-puncture zipper. There's ample space to organize all your stuff, including clothing for an overnight trip, while meeting all airlines' carry-on size limits |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | SecureTrek 17" Laptop Overnight Roller |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K98620WW |
| Product Model | K98620WW |
| Product Line | SecureTrek |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Carrying Options | Telescoping Handle |
| Style | Roller |
| Locking Type | TSA Combination Lock |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington SecureTrek 17" Lockable Laptop Overnight Roller (K98620WW) (K98620WW)