kensington
Kensington Multi-Function Copy Holder (k55910ww)
- SKU:
- 18105686
- MPN:
- k55910ww
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/25/2026 11:47:29 PM PST
- Stock Update:
- 03/25/2026 11:47:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Copy holder features a versatile, multifunction design to do the job of many, while using the space of just one. In addition to being a sturdy copy holder, it's a magnetic dry-erase board, clipboard, bookstand, cell phone holder and pen holder. Top clip offers an ergonomic solution for holding copy documents to help improve posture. Copy holder also offers a 50-sheet capacity, dual page orientation and VESA compatibility.
Features
Assembly Required:
No
No
Taiwan
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Product Color |
|
| Height | 20" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 13.8" |
| Depth | 16" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 24 Month |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Marketing Information | Copy holder features a versatile, multifunction design to do the job of many, while using the space of just one. In addition to being a sturdy copy holder, it's a magnetic dry-erase board, clipboard, bookstand, cell phone holder and pen holder. Top clip offers an ergonomic solution for holding copy documents to help improve posture. Copy holder also offers a 50-sheet capacity, dual page orientation and VESA compatibility. |
| Product Type | Multi Purpose Holder |
| Product Name | Multi-Function Copy Holder |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 55910 |
| Product Line | OfficeAssist |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Sheet Capacity | 50 |
| Placement | Desktop |
| Mount Type | Monitor Mount |
| Maximum Load Capacity | 6.61 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington Multi-Function Copy Holder (k55910ww)