kensington
Kensington Windfall Mounting Frame For Tablet Pc - Black (k67945us)
- SKU:
- 18161873
- MPN:
- k67945us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The WindFall Frame for tablets features commercial-grade construction and tamper-resistant assembly thats perfect for retail locations and the hospitality industry. Most ports, switches and buttons remain accessible and functional with the exception of the volume and mute buttons (but they remain accessible through on-screen controls). With the WindFall Frame, its now easy and inexpensive to install secure, interactive information or signage throughout your retail space.*Mounting arm not included
?Sturdy and secure design integrates high-quality construction with tamper-resistant features
?Highly versatile mounting options allows you to place the frame and tablet in wide variety of locations in your store
?Slim profile accentuates the sleek tablet and provides a modern, distinctive look
?Made in the USA
?Additional colors available
?TAA Compliant
Strong Security
Whether you use your tablet as a point-of-sale register, interactive office directory, or wireless jukebox, you can rest assured your frame isnt going anywhere without you knowing it thanks to tamper-resistant screws
Ultimate Versatility
Where and how you use the WindFall Frame is limited only by your imagination. With both 100mm/75mm VESA compatibility, you can securely connect the frame to a wide variety of accessories, such as articulating display arms.
Slim Profile
The frames sleek aesthetics make for a modern and distinctive addition to your place of business.COMPATIBILITY
Microsoft Surface Pro
Microsoft Surface Pro 3
Microsoft Surface Pro 4Durable / Consumable
Durable Color
BlackItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
2 x 12 x 10
Weight
2.40lb
Warranty Information
24 months
Features
Compatibility:
United States
Microsoft Tablet PCs:
- Surface Pro 3
- Surface Pro 4
- surface Pro 7
- Surface Pro7+
- Surface 6
- 2017 (5th Gen)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 8.90" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.50" |
| Depth | 1.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | The WindFall Frame for tablets features commercial-grade construction and tamper-resistant assembly that's perfect for retail locations and the hospitality industry. Most ports, switches and buttons remain accessible and functional with the exception of the volume and mute buttons (but they remain accessible through on-screen controls). With the WindFall Frame, it's now easy and inexpensive to install secure, interactive information kiosks throughout your retail space. |
| Product Type | Mounting Frame |
| Product Name | WindFall Tablet Frame by Heckler Design |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K67945US |
| Product Line | WindFall |
| Product Information | |
| Durability | Tamper Resistant |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington Windfall Mounting Frame For Tablet Pc - Black (k67945us)