Kinesis Corporation
Kinesis Corporation KB900-BRN Freestyle Pro Ergonomic Keyboard
- SKU:
- 18160692
- MPN:
- kb900-brn
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/15/2026 04:43:41 PM PST
- Stock Update:
- 01/15/2026 04:43:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The award-winning Freestyle Pro keyboard offers the same advanced ergonomic features of the Freestyle2 but with the additional benefits of full on-board programmability and low-force Cherry MX Brown mechanical key switches. Instantly switch between Windows, Mac and Dvorak layouts or create your own. The FS Pro makes programming a breeze with onboard shortcuts and the no-install SmartSet App. And with a standard 20" linking cable everyone can find their comfort zone.
Zero degree slope form factor
As with the Freestyle2 the FS Pro retains a zero degree slope from front to back. Most keyboards including ergonomic models have a 10 degree positive slope. These designs tend to bend your wrists. The FS Pro's zero degree slope decreases the height, effectively creating negative slope and reducing wrist extension.
Adjustable linking cable accommodates a wide range of users
The two key modules are connected by a 20 inch linking cable that can be adjusted to suit your preferences and body type. The basic configuration allows up to 12 inches of separation. If you need additional separation, simply remove the cable compartment cover located on the back of the left key module and thread out more of the stored cable until you find your desired width.
Standard key layout
Familiar key layout provides for minimal adaptation time.
Optional tenting accessories
For people that are experiencing forearm discomfort two tenting accessories are available to reduce forearm pronation. The VIP3 Pro (with palm supports) and V3 Pro (without palm supports) attach easily to the underside of the Pro keyboard providing 3 easily adjustable slope settings of 5, 10 and 15 degrees.
Optional palm supports
Optional padded palm supports reduce wrist extension by keeping wrists neutral.
Mechanical Key Switches
The Freestyle Pro (KB900-BRN model) utilizes theCherry MX Brownstem low-force tactile key switches. "Tactility" is a slightly elevated force around the midpoint of the stroke of the key which lets you know the switch is about to be activated. A tactile response is preferred by many ergonomists, because it cues your fingers that activation is about to occur and can reduce the frequency of "bottoming out" the switch with a hard impact.
Package Contents:
- Freestyle Pro KB900-BRN Keyboard
- Pre-loaded SmartSet App for Windows & Mac
- Quick Start Guide
- 4 x Extra Mac Keycaps & Keycap Puller
Features
- Freestyle Pro KB900-BRN Keyboard
- Pre-loaded SmartSet App for Windows & Mac
- Quick Start Guide
- 4 x Extra Mac Keycaps & Keycap Puller
Operating System Compatibility:
Windows 10
Linux
Mac OS X 10.4
Windows 8
Android
ChromeOS
Windows 11
Platform Supported:
PC
Mac
Device Supported:
Computer
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keyswitch Technology | CHERRY MX Brown |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.25" |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 15.50" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.25" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Kinesis |
| Manufacturer Website Address | http://www.kinesis-ergo.com |
| Marketing Information | The award-winning Freestyle Pro keyboard offers the same advanced ergonomic features of the Freestyle2 but with the additional benefits of full on-board programmability and low-force Cherry MX Brown mechanical key switches. Instantly switch between Windows, Mac and Dvorak layouts or create your own. The FS Pro makes programming a breeze with onboard shortcuts and the no-install SmartSet App. And with a standard 20" linking cable everyonecan find their comfort zone. Zero degree slope form factor As with the Freestyle2 the FS Pro retains a zero degree slope from front to back. Most keyboards including ergonomic models have a 10 degree positive slope. These designs tend to bend your wrists. The FS Pro's zero degree slope decreases the height, effectively creating negative slope and reducing wrist extension. Adjustable linking cable accommodates a wide range of users The two key modules are connected by a 20 inch linking cable that can be adjusted to suit your preferences and body type. The basic configuration allows up to 12 inches of separation. If you need additional separation, simply remove the cable compartment cover located on the back of the left key module and thread out more of the stored cable until you find your desired width. Standard key layout Familiar key layout provides for minimal adaptation time. Optional tenting accessories For people that are experiencing forearm discomfort two tenting accessories are available to reduce forearm pronation. The VIP3 Pro (with palm supports) and V3 Pro (without palm supports) attach easily to the underside of the Pro keyboard providing 3 easily adjustable slope settings of 5, 10 and 15 degrees. Optional palm supports Optional padded palm supports reduce wrist extension by keeping wrists neutral. Mechanical Key Switches The Freestyle Pro (KB900-BRN model) utilizes the Cherry MX Brown stem low-force tactile key switches."Tactility" is a slightly elevated force around the midpoint of the stroke of the key which lets you know the switch is about to be activated. A tactile response is preferred by many ergonomists, because it cues your fingers that activation is about to occur and can reduce the frequency of "bottoming out" the switch with a hard impact. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | Freestyle Pro KB900-BRN Keyboard |
| Manufacturer | Kinesis Corporation |
| Manufacturer Part Number | KB900-BRN |
| Product Model | KB900-BRN |
| Product Line | Freestyle Pro |
Warranty Information