Kingston
Kingston FURY Beast 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit (KF548C38BBK232)
- SKU:
- 18534992
- MPN:
- 258874
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
FURY KF548C38BBK2-32 is a kit of two 2G x 64-bit (16GB) DDR5-4800 CL38 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx8, memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components per module.Each module kit supports Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 3.0. Total kit capacity is 32GB. Each module has been tested to run at DDR5-4800 at a low latency timing of 38-38-38 at 1.1V. Additional timing parameters are shown in the Plug-N-Play (PnP) Timing Parameters section below. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. The JEDEC standard electrical and mechanical specifications are as follows:
FEATURES
Power Supply: VDD = 1.1V Typical
VDDQ = 1.1V Typical
VPP = 1.8V Typical
VDDSPD = 1.8V to 2.0V
On-Die ECC
Height 1.37 (34.9mm), w/heatsink CL(IDD)
38 cycles Row Cycle Time (tRCmin) Refresh to Active/Refresh
48ns(min.) Command Time (tRFCmin)
295ns(min.) Row Active Time (tRASmin)
29.12ns(min.) UL Rating
94 V - 0 Operating Temperature
0oC to +85oC Storage Temperature
-55oC to +100oCItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
6 x 2 x 1
Weight
1.00 lb
Warranty Information
Lifetime
Features
Country of Origin:
Taiwan
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 260.6 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | Kingston FURY Beast DDR5 Memory | 16GB capacities up to 5200MHz Kingston FURY™ Beast DDR5 memory brings the latest cutting-edge technology for next-gen gaming platforms. Taking speed, capacity and reliability even further, DDR5 arrives with an arsenal of enhanced features, like on-die ECC (ODECC) for improved stability at extreme speeds, dual 32-bit subchannels for increased efficiency and an on-module power management integrated circuit (PMIC) to provide juice where it's needed most. Superior speed advancements with double the banks from 16 to 32 and double the burst length from 8 to 16 take DDR5 memory, your gaming experience and your overall system applications to the next level of performance. Whether you're pushing the limits in your gaming with the most extreme settings, live streaming at 4K+ or pushing large animations and 3D rendering, Kingston FURY Beast DDR5 memory is the level-up needed, while seamlessly bridging style and unleashing performance. Additionally, it utilises Intel® XMP 3.0, a new overclock spec that includes two customisable profiles for speeds and timings. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | FURY Beast 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF548C38BBK2-32 |
| Product Line | FURY Beast |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL38 |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Error Checking | On-die ECC |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston FURY Beast 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit (KF548C38BBK232)