Kingston
Kingston 8gb Module - Ddr3 1600mhz - 8 Gb [1 X 8 Gb] - Ddr3 Sdram - 1600 Mhz Ddr3-1600/pc3-12800 - Non-ecc - Unbuffered - 204-pin - Sodimm (kcp316sd8-8)
- SKU:
- 18059400
- MPN:
- kcp316sd8-8
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
Compatibility:
- Acer - Aspire R7 Series R7-571
- Acer - Aspire V5 Series V5-472/552/572
- Acer - Veriton 2 Series N2120G-xxx
- Acer - Veriton Z4810G
- Apple - iMac 27-inch (Late 2012) Core i5/i7
- Apple - Mac mini Core i5/i7 (Late 2012)
- Apple - Mac mini Server Core i7 (Late 2012)
- Apple - Mac mini Server Core i7 2.0/2.7 (Mid 2011)
- Apple - MacBook Pro 13-inch and 15-inch (Mid 2012)
- Dell - Inspiron 15 (1513)
- Dell - Inspiron 15R (5520)
- Dell - Inspiron 15R (SE 7520)
- Dell - Inspiron 15z (5523)
- Dell - Inspiron 20 (3045)
- Dell - Inspiron 20 (3048)
- Dell - Inspiron 24 (5459)
- Dell - Latitude 6430u
- Dell - Latitude E5430
- Dell - Latitude E5530
- Dell - Latitude E6230
- Dell - Latitude E6330
- Dell - Latitude E6430 ATG
- Dell - Latitude E6430s
- Dell - Latitude E6530
- Dell - Precision Mobile Workstation M4600
- Dell - Precision Mobile Workstation M4700
- Dell - Precision Mobile Workstation M6600
- Dell - Precision Mobile Workstation M6700
- Dell - Vostro 3360
- Dell - Vostro 3460
- Dell - Vostro 3560
- Dell - Vostro 5460
- Dell - Vostro 5560
- Dell - XPS 14
- Dell - XPS 15 (1521)
- Dell - XPS 27 All-in-One
- Dell - XPS L421X
- Dell - XPS L521X
- Dell - XPS One 27 (2710)
- Fujitsu - CELSIUS H720
- Fujitsu - CELSIUS H920
- Fujitsu - ESPRIMO Q520
- Fujitsu - ESPRIMO Q920
- Fujitsu - ESPRIMO X913-T
- Fujitsu - ESPRIMO X923-T (D3334)
- Fujitsu - LIFEBOOK A512
- Fujitsu - LIFEBOOK A532
- Fujitsu - LIFEBOOK A552/F
- Fujitsu - LIFEBOOK A553/G
- Fujitsu - LIFEBOOK A572/F
- Fujitsu - LIFEBOOK A573/G
- Fujitsu - LIFEBOOK AH42/H
- Fujitsu - LIFEBOOK AH50/HN
- Fujitsu - LIFEBOOK AH512
- Fujitsu - LIFEBOOK AH532
- Fujitsu - LIFEBOOK AH54/H
- Fujitsu - LIFEBOOK AH552/SL
- Fujitsu - LIFEBOOK AH56/H
- Fujitsu - LIFEBOOK AH76/HN
- Fujitsu - LIFEBOOK AH77/H
- Fujitsu - LIFEBOOK AH77/HN
- Fujitsu - LIFEBOOK AH78/HA
- Fujitsu - LIFEBOOK E733
- Fujitsu - LIFEBOOK E743
- Fujitsu - LIFEBOOK E752
- Fujitsu - LIFEBOOK E753
- Fujitsu - LIFEBOOK E782
- Fujitsu - LIFEBOOK N532
- Fujitsu - LIFEBOOK NH532
- Fujitsu - LIFEBOOK P702
- Fujitsu - LIFEBOOK P772
- Fujitsu - LIFEBOOK S752
- Fujitsu - LIFEBOOK S762
- Fujitsu - LIFEBOOK S782
- Fujitsu - LIFEBOOK S792
- Fujitsu - LIFEBOOK SH572
- Fujitsu - LIFEBOOK SH772
- Fujitsu - LIFEBOOK SH782
- Fujitsu - LIFEBOOK T732
- Fujitsu - LIFEBOOK T902
- Fujitsu - LIFEBOOK U772 Ultrabook
- Fujitsu - LIFEBOOK UH552
- Fujitsu - LIFEBOOK X913
- HP/Compaq - 1000 Series Notebook 1000-1422LA
- HP/Compaq - 1000 Series Notebook 1000-1444LA
- HP/Compaq - All-in-One 18-4000la
- HP/Compaq - All-in-One 18-4004la
- HP/Compaq - All-in-One 18-4103la
- HP/Compaq - All-in-One 18-4205la
- HP/Compaq - All-in-One 18-4415la
- HP/Compaq - All-in-One 18-5001la
- HP/Compaq - All-in-One 18-5009
- HP/Compaq - All-in-One 18-5010
- HP/Compaq - All-in-One 18-5021
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 129.9 mil |
| Form Factor | SODIMM |
| Weight (Approximate) | 0.25 oz |
| Length | 2.7" |
| Number of Pins | 204-pin |
| Width | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 8GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KCP316SD8/8 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL11 |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston 8gb Module - Ddr3 1600mhz - 8 Gb [1 X 8 Gb] - Ddr3 Sdram - 1600 Mhz Ddr3-1600/pc3-12800 - Non-ecc - Unbuffered - 204-pin - Sodimm (kcp316sd8-8)