kingston technology
Kingston FURY Renegade 32GB [2 x 16GB] DDR5 SDRAM Memory Kit (kf560c32rsak2-32)
- SKU:
- 19183864
- MPN:
- kf560c32rsak2-32
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston FURY Renegade DDR5 RGB MemoryUp to 6400MT/s*
Game in style with Kingston FURY Renegade DDR5 RGB1 memory, designed for extreme performance on next-gen DDR5 platforms. Give your system the performance boost and flair needed to stay on top with ultra-fast memory up to 6400MT/s* and utilizing FURY CTRL, 16 customizable RGB lighting effects. Kingston FURY Renegade DDR5 RGB features a sleek, newly designed black and silver heat spreader with dynamic LED light bar utilizing Kingstons patented Infrared Sync Technology to provide smooth, synchronized RGB lighting effects to complement the look of the latest PC builds.
Whether youre creating content, multi-tasking or pushing the limits to the extremes for your bleeding edge game title, Kingston FURY Renegade DDR5 RGB memory is the ideal choice for gamers, enthusiasts, content creators and extreme overclockers. 100% factory tested at speed and backed by a limited lifetime warranty and over 30 years of expertise, dependable Kingston FURY Renegade DDR5 RGB gives you the best of both worlds: extreme performance and maximum peace of mind.
* Learn More about megatransfers per second - MT/s denotes megatransfers (million transfers) per second and represents the effective data rate (speed) of DDR (Double Data Rate) SDRAM memory in computing. A DDR SDRAM memory module transfers data on the rise and fall of every clock cycle (1 Hz).
Ex: DDR4-3200 (PC4-3200)
Clock Rate: 1600MHz
Data Rate: 3200MT/s
Bandwidth: 25,600 MB/s (25.6 GB/s) Capacities
Kit of 2: 32GB Speeds
6000MT/s Latencies
CL32 Voltage
1.35V Operating Temperature
0oC to 85oCItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
1 x 5 x 7
Weight
1.00 lb
Warranty Information
Lifetime
Features
Compatibility:
Taiwan
ASRock Motherboards:
- Z690 Taichi
- Z690 Taichi Razer Edition
ASUS MotherBoards:
- PRIME Z690-P
- ROG MAXIMUS Z690 HERO
- ROG MAXIMUS Z690 HERO EVA EDITION
Gigabyte Motherboards:
- B660M GAMING X AX
- Z690 AORUS MASTER
- Z690 AORUS TACHYON
MSI Motherboards:
- MEG Z690 UNIFY-X
- PRO Z690-A
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 301.6 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | FURY Renegade 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF560C32RSAK2-32 |
| Product Line | FURY Renegade |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL32 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston FURY Renegade 32GB [2 x 16GB] DDR5 SDRAM Memory Kit (kf560c32rsak2-32)