Kingston
Kingston KVR56U46BD864 64GB DDR5 5600 Desktop Memory Module
- SKU:
- 21438287
- MPN:
- kvr56u46bd8-64
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:06:57 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 09:06:57 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston ValueRAM DDR5 64GB 5600MT/s CL46 Non-ECC Unbuffered DIMM 2RX8 Desktop Memory Module - KVR56U46BD8-64- All ValueRAM memory is 100% tested
- ValueRAM is ideal for system builders and those who buy memory by specification
- Please always check the compatibility with manufacturer before purchasing this DRAM module
- Designed and tested to meet JEDEC industry standards
- All Kingston products are backed by the support of a company with a 30+ year track record of product reliability and a commitment to our customers
- RAM: ?64 GB DDR5
- Brand: ?Kingston
- Series: ?Kingston ValueRAM
- Item model number: ?KVR56U46BD8-64
- Item Weight: ?0.606 ounces
- Product Dimensions: ?5.25 x 0.15 x 1.23 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?5.25 x 0.15 x 1.23 inches
- Color: ?Green
- Voltage: ?1.1 Volts
- Manufacturer: ?Kingston Technology International Ltd
Kingston Technology ValueRAM is the best source for industry standard desktop and notebook memory, supplying the most reliable product, supported by an outstanding warranty and free tech support. Kingston Technology invests $millions in the quality of its modules to reduce your total cost of ownership. All ValueRAM desktop and notebook memory is 100% tested.
Features
- ASRock B650 LiveMixer Motherboard
- ASRock B650 PG Lightning Motherboard
- ASRock B650 PG Lightning WiFi Motherboard
- ASRock B650 Pro RS Motherboard
- ASRock B650 Pro RS WiFi Motherboard
- ASRock B650 Steel Legend WiFi Motherboard
- ASRock B650E PG Riptide WiFi Motherboard
- ASRock B650E Steel Legend WiFi Motherboard
- ASRock B650E Taichi Lite Motherboard
- ASRock B650E Taichi Motherboard
- ASRock B650M PG Lightning Motherboard
- ASRock B650M PG Lightning WiFi Motherboard
- ASRock B650M PG Riptide Motherboard
- ASRock B650M PG Riptide WiFi Motherboard
- ASRock B650M PG Riptide WiFi White Motherboard
- ASRock B650M Pro RS Motherboard
- ASRock B650M Pro RS WiFi Motherboard
- ASRock B650M-C Motherboard
- ASRock B850 LiveMixer WiFi Motherboard
- ASRock B850 Pro RS Motherboard
- ASRock B850 Pro RS WiFi Motherboard
- ASRock B850 Pro-A Motherboard
- ASRock B850 Pro-A WiFi Motherboard
- ASRock B850 Steel Legend WiFi Motherboard
- ASRock B850M Pro Plus WiFi Motherboard
- ASRock B850M Pro RS Motherboard
- ASRock B850M Pro RS WiFi Motherboard
- ASRock B850M Pro RS WiFi White Motherboard
https://www.kingston.com/en/memory/search/systemdevices?partid=KVR56U46BD8-64
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 151.6 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | ValueRAM, Kingston's industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | ValueRAM RAM Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KVR56U46BD8-64 |
| Product Line | ValueRAM |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Size | 64 GB |
| CAS Latency | CL46 |
| Memory Data Transfer Rate | 5.60 GT/s |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information